Online marketing, Řešení pro e-shopy

⚡AMP – Co to je, jak na to a mám to na svém webu správně?

Co je to AMP a jak vypadá?

AMP stánky nebo ze zkratky Accelerated Mobile Pages taky známé jako bleskovou rychlostí načítající se webové stránky pro mobilní zařízení. V porovnání s normálními stránkami se jedná o desetiny sekundy oproti několika sekundovému načítání. Primární myšlenkou bylo zrychlení načítání na mobilních sítích, které bývají ještě stále někdy pomalejší než připojení desktopových zařízení. Stránky často načítají obsah, kvůli kterému uživatel na web nepřišel. Z klasického HTML může být na webu AMP pouze text, další se řeší amp-* komponentami, kterými se vkládá potřebný obsah (obrázky, videa, atd.)

AMP ve výsledcích vyhledávání

AMP stránka ve výsledcích vyhledávání
AMP stránka ve výsledcích vyhledávání

Jaké věci jsou třeba?

AMP HTML

  • Standard / modifikace a úprava tagu standardního HTML kódu, jsou určeny, které značky se mohou používat.

AMP JS

  • Knihovna JavaScriptu, která umožňuje rychlé zobrazení stránky na mobilním zařízení.

Google AMP cache

  • Třetí velmi důležitá část je Google Cache, do které se zdroje (obsah stránek) načítá. Následně je možné díky HTTP/2, téměř okamžitě načíst všechny potřebné HTML, JS a obrázky.
  • V hlavičce AMP stránky  se musí odkazovat na originální stránku za použití kanonizace. Všechna pravidla s příklady lze nalézt na stránce projektu AMP.

Jak začít s vytvářením AMP stránek?

Jednoduchý tutorial si pro AMP stránky a jejich tvorbu připravil nabídne stránka AMP project. Pěkné příklady užití AMP na příkladech vč. použití v e-commerce.

Hodí se AMP na všechny stránky?

Primárně je AMP vhodné používat na obsahových webech, takových kde není očekávána velká interakce uživatele se stránkou. Mezi e-shopy je používá například světový gigant eBay nebo Aliexpres. Použití AMP bychom doporučili opravdu dobře zvážit, vzhledem k náročnosti nasazení tohoto typu stránek – bude mít opravdu toto zrychlení webu takový přínos k úsilí, které bude při tvorbě vynaloženo?

Kontrola a testování AMP

Díky Googlu je také možné si implementaci AMP stránek jednoduše zkontrolovat. Google nabízí hned 3 snadné možnosti jak otestovat své AMP stránky + nástroj pro vývojáře.

Test stránek AMP od Googlu

Chcete si své stránky po implementaci AMP zkontrolovat? Jednou z možností, kterou Google poskytuje je testovací nástroj Test stránek AMP, která kromě zhodnocení zda se jedná o AMP platnou stránku také zobrazí nedostatky a doporučení jak stránku dále vylepšit.

Testovací nástroj stránek AMP od Googlu
Testovací nástroj stránek AMP od Googlu

Testování v rámci nástroje pro webmástry (Google Search Console)

Druhou, již pokročilejší možností jak sledovat své AMP stránky je možnost využít sekci v nástroji pro webmastery. Sekci pro otestování Accelerated Mobile Pages v Search Console najdete ve Vzhledu vyhledávání. Výhodou kontroly v nástroji Search Console je stálá kontrola a hlášení chyb na konkrétních stránkách.

Accelerated Mobile Pages v Google Search Console
Accelerated Mobile Pages v Google Search Console (zdroj: Search Engine Land)

Test AMP stránky z vyhledávače

Další možností kterou Google nabízí je spustit test AMP stránky přímo z výsledků vyhledávače, pokud zadáte například amp test.

Test AMP stránky z vyhledávače
Test AMP stránky z vyhledávače

Na závěr je vhodné říct, že implementace AMP, nutně nezaručuje, že bude stránka rychlejší než s použitím klasického HTML. Pokud se splní všechna AMP pravidla, tak bude stránka patřit k rychlejším, ale toho se dá teoreticky docílit také obyčejnou stránkou.

Komentáře