Řešení pro e-shopy

Proč nepoužívat různé SEO servisy a analyzátory

Webové stránky nabízející rychlé a snadné zhodnocení webu z hlediska SEO vypadají velmi lákavě –

jsou totiž velmi jednoduché. Stačí zadat URL adresu a do několika sekund se dozvíte jak na tom jste.

Nedosáhli jste 100 %? SEO nástroj vám nabídne jednoduché kroky, které je třeba udělat aby se tak stalo.

(Obvykle vám doporučí i nějakou tu placenou službu svého provozovatele…)

výsledek jednoho z SEO analyzátorů
výsledek jednoho z SEO analyzátorů

Proč tyto nástroje nefungují?

Zkrátka a dobře, hodnotí pouze několik málo vlastností webových stránek, řada z nich navíc na SEO vůbec nemá vliv.

Doba kdy se vyhledávače daly “ošálit” chytře vyplněným meta keywords a hlavní mantrou bylo klíčové slovo v nadpisu H1 už je dávno pryč. Optimalizace pro vyhledávače, lépe snad optimalizace pro uživatele, se od té doby značně změnila a stala se mnohem “komplexnější vědou”.

Podle serveru Backlinko.com v současnosti Google hodnotí více jak 200 faktorů, které následně ovlivňuji “pozice webu” ve výsledcích vyhledávání.

Význam jednotlivých faktorů je navíc velmi diskutabilní, existují sice studie jako ta od Search Metric (infografika) zkoumající korelaci mezi úspěšnými weby (jsou vidět ve vyhledávačích) a SEO faktory, ale ani tato data nedokáží separovat jeden SEO faktor (například: klíčové slovo v doméně) a 100 % říct “to je on mého srdce šampion” 🙂  Mimochodem doporučuji si přečíst zajímavý komentář vycházející z těchto dat na MOZ.com.

Data z těchto analýz nám řeknou, že většina úspěšných webů například používá / nepoužívá klíčové slovo v doméně, jenže my nevíme, jestli je klíčové slovo v doméně příčinou jejich úspěchu nebo jen shodou okolností.

Ke každému projektu proto musíme přistupovat individuálně – je rozdíl optimalizovat stránky lokálního pekařství nebo eshopu, které dodává své výrobky po celé Evropě.

Technické faktory webu jsou pouze jednou z částí SEO, musíme budovat kvalitní a relevantní obsah pro naše návštěvníky / zákazníky (hlavně musíme vědět, na koho chceme cílit), musíme pracovat na svých produktech, reagovat na konkurenci, inovovat, být aktivní…

Optimalizace se zkrátka nedá dělat podle nějaké šablony. Představa, že existuje nějaký seznam 10 věcí, které musím udělat, abych u svého webu zapnul SEO, není reálná.

Některá doporučení SEO nástrojů vs realita roku 2015

Máte v meta keyword příliš málo klíčových slov? Že jich máte dokonce příliš moc?!

Naštěstí je to Googlu i Seznamu už několik let úplně fuk. Meta keywords prostě ignorují.

Nemáte vyplněného autora webu?

V Poski budeme smutní, ale vyhledávačům je to opravdu jedno.

Nemáte vytvořen robots.txt?

Pokud chcete nastavovat speciální pravidla pro vyhledávače tak si jej určitě vytvořte a nastavte, pokud byste vytvořili pouze prázdný soubor a v něm povolili indexaci všeho a všem, radši jej ani nevytvářejte. Nastavíte-li pravidla v robots špatně, můžete si velmi ublížit (třeba zakázat indexaci celého webu).

Web není validní?

Vyhledávač musí být schopen web zaindexovat, pokud by mu to nějaká chyba ve validitě neumožnila nebo mu to velmi ztížila, pak je to špatně. Ve většině případů však validita webu na SEO žádný vliv nemá. Navíc se vždy hodnotí podle určité specifikace a co je podle jedné specifikace nevalidní, může být podle druhé v pořádku.

Neříkáme, že dělat nevalidní weby je v pořádku, standardy by se dodržovat měly, ale když se podíváme na jeden z nejúspěšnějších e-shopů s IT u nás, vidíme, že jim ani 226 chyb ve validátoru nebrání dosahovat 8 mld. Kč obratu za rok.

Máte na stránce více než jeden nadpis H1?

Nová specifikace HTML 5 to dokonce doporučuje, z čistě logického hlediska – mám li více důležitých nadpisů, které mají stejný význam, použiji H1. Myslete také na hlasové čtečky pro zrakově postižené.

Komentáře