Návody a rady

5 užitečných rad, jak na fungující vyhledávání na webu

vyhledávání na webu
Jak na správné vyhledávání na webu? Někdy to bývá oříšek.

Není to poprvé, co jsem byl kolegou požádán, abych pro našeho klienta navrhnul vhodný způsob vyhledávání na webu. Při přípravě řešení jsem také došel k závěru, že i moje odpověď bude velmi podobná těm dřívějším. Podělím se proto o tyto poznatky i s vámi.

Při volbě řešení nezapomeňte započítat nevýhody

Nejprve je třeba předeslat, že stejně jako v ostatních aspektech podnikání (nejen na internetu), je dobré vyhledávání pouze jednou z mnoha součástí a tedy podléhá zvážení poměru mezi přínosem a náklady (ať už jsou to počáteční náklady, nebo častěji větší náklady na údržbu). Jestliže Vaše konkurenční výhoda leží jinde, může se stát, že hezké a dokonalé vyhledávání bude mít minimální přínos.

V takových případech bývá ovšem první (a ne zrovna dobrý) nápad udělat pouze jednoduché vyhledávání, tedy vlastně vyhledávání jako dekoraci. Je třeba si uvědomit, že takový pokus může mít naopak negativní efekt. Uživatelé jsou dnes velmi zhýčkaní schopnostmi mega-mašinérie, kterou představuje vyhledávač Google (roční obrat 1784 miliard Kč; šílené číslo, že ano, zkuste si vygooglit “Google revenue”). Pokud tedy návštěvník nabude pocitu, že pro něj máte připravenou stejnou službu a pak svoji hledanou věc nenajde, tak snadno dojde k závěru, že ji prostě nenabízíte. A jde ke konkurenci (což je dost pravděpodobně právě webová stránka, která se ve výsledcích hledání Google nachází pod tou Vaší).

Některé věci se vyhledat nedají

Tedy rada číslo 1 – zjistěte, co Vaši potenciální zákazníci potřebují najít a dejte odkaz na tuto věc viditelně přímo na toto místo. Pokud prodáváte krabice a každý druhý chce vědět, jestli se zrovna jeho předmět do Vašich krabic vejde, tak umístěte nahoru odkaz “rozměry krabic”. Příklad je to velmi triviální – pokud máte na skladě velikosti krabic 10 cm, 20 cm, 30 cm a tak dále, tak pokud někdo do vyhledávání napíše, že hledá krabici 25 cm, tak nepochodí, ale přitom jej můžete i tak uspokojit.

On-line marketing

Dejte najevo, co lze najít

S tím souvisí rada číslo 2 – označte v čem hledací pole vlastně vyhledává. I pro Google by tvrzení, že hledá všude, bylo nadnesené, takže Váš web s vysokou pravděpodobností bude hledat ve Vašich produktech. Z mojí zkušenosti zní klientům hezky nápad hledat ve veškerých textech na webu, ale prakticky se to málokomu osvědčí. Faktorem je zde jak náročnost na správu těchto textů, tak i fakt, že to kam chcete, aby návštěvník přišel (stránka krabice k zakoupení) obsahuje méně relevantního textu než dekorativní stránky (rok stará aktualita, ve které vykládáte, jaké všechny krabice máte na skladě). Klasický trik je tedy označení “Hledejte produkt” nebo podrobnější “Hledejte v názvech produktů”.

Hledat všude není zaručená výhra

Což nepřekvapivě navazuje na radu číslo 3 – ve kterém textu hledat. Názvy produktů (a případně jiných stránek) jsou nejčastější. Jejich cílem je upoutat pozornost a i globální vyhledávače názvům přikládají větší váhu. Druhým v pořadí pak bývá volný text vyplňovaný u produktu, ale zde bych varoval, že se jedná o velmi vysoký závazek z hlediska psání a následné údržby těchto textů. Každý jednotlivý text je potřeba udržet relevantní k danému produktu a právě k danému produktu. Pokud nakopírujete stejný text několikrát, tak se jeho účinnost bude snižovat. Jestliže je pro řadu Vašich produktů charakteristické, že se liší v těžko zachytitelném detailu (například krabice jsou ze stejného materiálu a liší se pouze rozměrem), tak do vyhledávání přidejte i celou kategorii krabic, kde si o nic může návštěvník přečíst obecně a pak si vybrat ze seznamu).

Finálně bych přidal další příklad z praxe. Pokud máte široký sortiment pro profesionály a ve Vašem oboru je zvykem mít přehled o existujícím zboží, tak je dost pravděpodobné, že jsou produkty spíše hledány pod jejich výrobními kódy než pod názvy. Nezapomeňte tedy tyto kódy vyplňovat a přidat je k vyhledávání.

Nemluvím jazykem tvého kmene

Rada číslo 4 se týká používaných termínů v označování produktů. V řadě oborů už si prodejci zvykli, že jejich zákazníci nakupují jejich konkrétní druh zboží tak málo, že popisují předmět ve stylu “taková ta černá gumová věc, co namontuju zezadu, aby to netlouklo o sebe”. Pokud se i Vy nacházíte v této situaci, tak neváhejte doplnit do produktů informace o způsobu použití, montáže, nebo i různé pomocné komentáře. Můžete se pak podivit, že se nejen zlepšilo vyhledávání, ale také Vám ubylo telefonických dotazů.

Čeština je zrádný jazyk

A přicházíme k závěrečné a nejkomplikovanější radě číslo 5. Zkuste se svým implementátorem webových stránek technicky hledání stále přizpůsobovat na základě dotazů, které vedly k nulovým výsledkům. Často je totiž na vině použití slov, které se v daném kontextu nevyskytují. Nejkomplikovanější jsou pochopitelně různé “tradiční” překlepy, které dělá mnoho lidí. To počítač snadno nenaučíte, takže je dost možné, že budete muset prostě ke každému produktu vyplnit (neviditelný) seznam slov s překlepy, kterých se návštěvníci dopouštějí.

Další, o něco méně pracnou, ale o to více technicky náročnou věcí, je skloňování. Existují postupy, které se dají uplatnit i na češtinu, ale jejich implementace do webu může představovat použití úplně jiných technologií, takže rozhodnutí, zda podporovat vyhledání podle slova v jiném pádu nebo čísle než je uvedeno v názvu (například “balíky” nalezne “kartonový balík 20 cm”), je nutno provést prakticky na začátku. Nebo možná položeno jinak – když toto rozhodnutí změníte, tak se ocitnete opět na začátku.

Závěrečnou třešničkou je použit seznam nevyhledatelných slov. Pokud se v hledaných textech návštěvníků opakovaně vyskytují různé předložky, například “krabice z kartonu”, zatímco Vy prodáváte “kartonová krabice”, tak automatické odstranění předložky “z” z hledaných dotazů může velmi pomoci.

Hurá do toho

Určitě jste nyní získali vícero nápadů, jak pomoci svému webu. Neváhejte tedy a zkuste mezi nimi najít ten, který pro Vás představuje nejméně nákladů.

 

Komentáře