Řešení pro e-shopy

7 věcí, které nesmí chybět na moderním webu

Každý den v Česku vznikají desítky nových webových stránek. A dlužno říci, že od pionýrských dob na konci 90. let učinili čeští programátoři, designéři, grafici a on-line marketéři výrazný krok dopředu.

Aby se web či e-shop dobře prezentoval, respektive prodával, měl by splňovat určité základní parametry co do webdesignu, grafiky, SEO a obsahu. Chce-li však web v dnešní konkurenci skutečně vyniknout a uspět, musí tzv. jít s dobou a respektovat moderní trendy.

Jako zkušení tvůrci a designéři webů si proto nemůžeme nevšimnout faktu, že velký počet českých prezentací a internetových obchodů za těmito trendy výrazně zaostává, ba dokonce nesplňuje ani tato základní kritéria.

Pojďme si tedy připomenout, co všechno by moderní webové stránky neměly postrádat.

7 věcí, které nesmí chybět na moderním webu

1. Přehledný webdesign

Chaotický, neuspořádaný webdesign přiměje k opuštění stránek i ty nejzvědavější návštěvníky, a patří tak k nejdražším chybám, jichž se majitel webu může dopustit. Přehledný, dobře strukturovaný web, který umožní snadný pohyb po jednotlivých podstránkách skrze 1 kliknutí, je dnes nezbytností.

Tzv. jednostránkové weby se proto oprávněně staly vůdčím trendem v oblasti webdesignu. Díky jednostránkovému řešení se uživatel snadno posouvá mezi oddíly, aniž by ztrácel čas načítáním podstránek nebo zapadal do hlubin webu. Popularita tohoto modelu pochopitelně souvisí i s oblibou chytrých telefonů a tabletů.

Jednostránkové weby si oblíbily především menší a střední firmy, kulturní instituce a umělci, restaurační zařízení, ale obdobný princip najdeme též u řady e-shopů.

Ukázkovým příkladem z dílny Poski je např.: www.americkasvatba.cz.

Mezi základní prvky webdesignu dále patří: vyhledávací pole, mapa webu, kontakty a samozřejmě odkazy na sociální sítě, k nimž se ještě dostaneme.

2. Mobile-friendly webové rozhraní

Díky responzivnímu designu se webová stránka načte v plné kvalitě jak ze stolního počítače, tak na menším displeji chytrého telefonu a tabletu. Vzhledem k rostoucímu počtu mobilních uživatelů se responzivita stala důležitým kritériem úspěšnosti webu. Stále více lidí z mobilu také nakupuje, čemuž se musí přizpůsobit majitelé e-shopů.

A v neposlední řadě je ve hře též SEO – vyhledávače totiž začaly mobilním uživatelům přednostně nabízet ty stránky, které se umí dobře přizpůsobit velikosti jejich displejů. Přístupnost webu z mobilů se tak zařadila k nezbytným složkám webu, které rozhodují o konkurenceschopnosti firmy či obchodníka.

Ukázkovým příkladem z dílny Poski je např.: www.preol.cz.

Tvorba e-shopy

3. Konec Flashe v Čechách

Od čeho byste měli naopak upustit (pokud jste tak již dávno neučinili) je používání Flashe. Je s podivem, kolik vyskakovacích oken a upoutávek stále zpomaluje počítače a rozčiluje jejich majitele v roce 2017.

Krom zpomalování načítání však tyto zastaralé parádičky přinášejí další komplikace: Flash nepodporují mobilní systémy iOS a v oblibě ho nemají ani vyhledávače.

4. Kvalitní obsah nad zlato

Textový obsah – tj. slogany, portfolio služeb, popisky produktů, profil firmy, ale také PR články a novinky – to vše tvoří zásadní, a přitom stále podceňovanou součást webů.

A co by tedy webový obsah měl vlastně obsahovat?

Stručné, výstižné, přehledně strukturované a poutavě formulované informace, které uživatelé internetu na vašich stránkách hledají.

Vypíchněte své konkurenční výhody, jedinečné know-how a přidanou hodnotu. Používejte klíčová slova a umístěte je na viditelných pozicích. A nezapomínejte ani na pravopis a stylistiku textů – pokud si v těchto oblastech nejste jistí, obraťte se raději na korektora, či přímo copywritera. Není nic horšího než navenek profesionální firemní prezentace, která překypuje jazykovými hrubkami.

Informace strukturujte do menších odstavců, používejte nadpisy a podnadpisy, zvýrazňujte důležitá slova. Zdlouhavé pasáže bez ladu a skladu nemají šanci zaujmout netrpělivé oči soudobého uživatele internetu.

K typickým prohřeškům českých obchodníků patří odbyté, v horším případě žádné popisky produktů, produktových kategorií a tzv. meta description. Častým nešvarem je též příliš obecná, nicneříkající pasáž O nás, ještě „vylepšená“ stereotypními fotkami z fotobanky.

Pokud chcete být ve vyhledávačích vidět a zajistit si tak dlouhodobý přísun návštěvnosti, potom je důležitější obsah před grafickým zpracováním. Není nic horšího, než posílat návštěvníka ke konkurenci pro bližší informace, pokud je nenajde u vás.

“Čím konkrétnější a originálnější obsah, tím lépe.”

5. Reference, kontakty i on-line chat

Důvěryhodná reference spokojeného klienta často vydá za celou PPC reklamu. Sekci reference proto na svůj web určitě přidejte a pravidelně ji aktualizujte. Krom doporučení a jména autora připojte jeho/její fotku či alespoň firemní logo.

Ať už návštěvník přistane na kterékoli stránce, umožněte mu rychle překliknout na stránku s kontakty. Avšak pouhý kontaktní formulář či e-mailová adresa dávno nestačí. Dnešní návštěvníci žádají víc – on-line chat s pracovníkem vaší firmy, ideálně s jeho fotkou. Dotyčný tak ihned získá požadovanou informaci, čímž stoupá pravděpodobnost, že si u vás nakoupí či využije vašich služeb.

Krom e-mailu, telefonního čísla či faxu určitě neprohloupíte, když připojte také firemní Skype či WhatsApp. I tím stoupne důvěryhodnost vašeho webu, a potažmo celé firmy.

6. Sociální sítě

Odkazy na Facebook či Twitter nebo tlačítka pro sdílení již patří k standardní výbavě většiny firemních prezentací i e-shopů. Tím, jak se sociální sítě vyvíjejí, přibývají nové možnosti. Příspěvky a komentáře např. můžete zakomponovat přímo do obsahu webu. Uživatelé tak budou lajkovat, tweetovat či sdílet přímo na webu, aniž by jej museli opouštět.

Videa na YouTube s informacemi o dění ve firmě nebo s návody, jak použít produkty, se rovněž staly populárním a efektivním nástrojem on-line marketingu.

7. Povinné informace na webu dle zákona

Vedle doporučených údajů existují informace, které musí povinně uvést každý majitel internetových stránek v Česku.

Patří k nim tyto identifikační údaje:

  • název firmy či jméno podnikatele (OSVČ),
  • adresa podnikání či sídla společnosti, případně korespondenční adresa,
  • IČ či DIČ,
  • zápis v obchodním rejstříku či obdobné evidenci.

Ačkoli zákon přímo neukládá, které kontaktní údaje musí majitel webu prezentovat, je nepsaným pravidlem zveřejnit minimálně telefonní číslo a e-mail, ideálně Skype či fax.

Majitelé e-shopů jsou dále povinni uvádět všeobecné obchodní podmínky s právy a povinnostmi zákazníka a dále informace o způsobu reklamování zboží a ochranou osobních údajů. Nedodržení těchto předpisů může vést k uložení finančních sankcí.

Komentáře