Online marketing

Jak na Facebook: Spamy na Facebooku a jak je rozeznat

Jak jednoduše identifikovat falešné e-maily a spam, abyste uchránili své osobní údaje? Poradíme vám, jak na to!

Spamové zprávy a podvodné e-maily se stávají na Facebooku stále častějšími. Za jakým účelem a proč se to děje? Nejčastěji se jedná o podvodníky, kteří se snaží získat z uživatelů peníze nebo citlivé informace. Využívají k tomu automatizované nástroje a boty, které jsou schopny posílat hromadné zprávy, komentáře a příspěvky rychle a efektivně.

 

Nejčastější typy spamů nebo falešných zpráv

 

  • Falešné zprávy na Facebookových stránkách

    S falešnými zprávami na Facebookových se teď roztrhl pytel. Na Facebookové stránky jich chodí i desítky denně. Jak takové falešné zprávy vypadají? Obvykle jsou odesílány z falešných profilů, obsahují chyby v textu a odkazují na podivné weby. Na tyhle zprávy rozhodně nereagujte.

falesna_zprava_facebook3

 

zprava_facebook

 

  • Spam zprávy na osobních účtech

    Může to zdánlivě vypadat, že vám píše někdo z vašich přátel. Ve skutečnosti je to ale bot, který vás zve k návštěvě nějakého webu, případně žádá o pomoc v nouzi nebo zaslání peněz. Rozšířené byly také zprávy s prosbou o telefonní číslo, na které vám po jeho zadání přišel kód, který jste měli člověku poslat. Uživatelé, kteří zaslali kód nazpět tak přišli i o desítky tisíc korun. Falešnou zprávu poznáte obvykle podle způsobu komunikace, gramatických chyb a podivných odkazů.
    facebook_fake_zprava

 

  • Falešné e-maily

    Setkáváme se i s emaily, které se vydávají za zprávy od podpory Facebooku. Ve jméně odesílatele si však můžete všimnout chyby ve jméně, kde je na konci zdvojené T – “Meta for Supportt”. Email odesílatele obsahuje směs čísel a podivnou doménu appeal-24938.cloud. Samotný text emailu vypadá také podezřele. Kromě napůl českého a napůl anglického oslovení, jsou za větami dvě tečky s mezerou a podivný link, který neodkazuje na Facebook, přestože to tak vypadá.

falesny_email_facebook

 

  • Falešné komentáře

    V poslední době se rozmohly také falešné komentáře pod příspěvky na Facebooku. Jedná se nejčastěji o šíření odkazů ke stažení placených aplikací nebo oznámení, že jste vyhráli soutěž, které jste se na Facebooku zúčastnili. Komentář se vám zobrazí jako odpověď na váš komentář pod soutěžním příspěvkem. Doporučujeme tedy pečlivě prozkoumat profil, ze kterého byl komentář odeslán. Obvykle se totiž jedná o falešné profily, které nemají viditelné žádné přátele, příspěvky ani fotografie.

 

 

Jak rozeznat spam nebo falešný e-mail?

 

  • Gramatické chyby

    Zbystřete pokud zpráva nebo e-mail obsahuje gramatické chyby, neobvyklou strukturu vět nebo slovní spojení jako z Google překladače. V tomto případě můžeme být rádi za složité skloňování podstatných jmen a časování sloves, které obvykle automatičtí boti nezvládají.

 

  • Podezřelá e-mailová adresa

    Jedním z klíčových indikátorů je, když e-mailová adresa nekoresponduje s očekávaným odesílatelem. Zkontrolujte, zda emailová adresa odesílatele neobsahuje divné kombinace slov, nesmyslné řetězce znaků nebo neznámé domény. Dejte si také pozor na to, zda je název společnosti, za kterou se podvodník může schovávat, v emailové adrese napsán správně.

 

  • Odkazy na neznámé webové stránky

    Buďte také opatrní a prověřte si, kam vede odkaz schovaný v textu, tlačítku nebo ve zkrácené url adrese, například bit.ly.
    Jak zjistit, kam odkaz vede bez toho, aniž byste na něj klikli? 

    • Prověření odkazů v textu nebo tlačítkách – I když vidíte jasný odkaz www.poski.com, nemusí to znamenat, že odkaz vede právě tam. Kam odkaz v textu nebo tlačítku vede zjistíte tak, že na něj najedete myší a v prohlížeči se vám v levém dolním rohu zobrazí, kam odkaz vede. Pokud URL vede někam jinam nebo je v ní skrytý zkrácený link, raději na odkaz ani neklikejte. Případně prověřte zkrácený link dle návodu níže. Link si zkopírujete po kliknutí pravým tlačítkem a zvolení možnosti kopírování adresu odkazu.
    • Prověření zkrácených odkazů – Nejznámější zkracovače URL adres, kterým je například bit.ly, podporují přidání + za link. Když za zkrácený link https://bit.ly/3MnW5uQ vložíte + a dáte vyhledat, tedy takto https://bit.ly/3MnW5uQ+, načtou se vám informace o tom, kam daný link směřuje.
      bitly

      Použít můžete také nějakou z webových aplikací jako je například unshorten.link. Zde vložíte váš odkaz a aplikace vám ukáže, kam odkaz směřuje a rovnou i to, zda je web bezpečný.
      unshortenlink

 

  • Zjišťování kontaktních údajů

    Pokud vás někdo emailem žádá o zaslání hesel nebo bankovních údajů emailem, pravděpodobně to bude falešná zpráva. Facebook ani jiné společnosti například banky, e-shopy nebo jiné instituce po vás žádné zasílání osobních údajů e-mailem nebudou požadovat.

 

  • Podivné e-mailové přílohy

    Spamové filtry jsou již celkem propracované a obvykle k vám žádný email s podezřelými přílohami nepustí. Vždy ale raději přílohy kontrolujte a rozhodně v případě, že máte podezření na spam nebo falešnou zprávu neotevírejte přílohy s příponami exe, scr nebo zip.

 

Stále si nejste jisti, zda se jedná o spam?

Pokud stále váháte, zda je zpráva nebo email falešný, bude nejlepší obrátit se přímo na danou společnost od které má e-mail pocházet. Obraťte se na jejich podporu nebo klientské centrum, sdělte jim váš problém a ti již váš požadavek prověří. 

 

marketing_poski

 

 

Komentáře