Online marketing, Řešení pro e-shopy

⚠ Chybové stránky (404 error) – Jak na ně

Co jsou chybové stránky (404 error)?

Chybové stránky, taky známé jako error 404 nebo Not Found, je označení stavového kódu, který spadá do skupiny klientských chyb. Tuto chybu server vrací, když požadovanou stránku nenalezne. Taková stránka nemusí být hned důvodem frustrace ať už pro uživatele, kteří se s ní setkají, nebo pro provozovatele webu. Naopak může správně realizovaná chybová stránka snížit negativní zkušenost uživatele a zabránit v jeho odchodu.

Jak vznikají 404 Chybové stránky?

Nejčastější případy vzniku chybových stránek jsou následující:

  • změna URL adresy – snažte se URL neměnit, úpravy URL adres s sebou nesou spoustu rizik
  • smazání stránky – někdy nastane situace, kdy je stránka zcela odstraněna
  • starý odkaz – ať už interní nebo externí odkaz na váš web, který nebyl aktualizován s úpravami URL
  • chyba uživatele – standardně překlep při zadávání URL adresy přímo

Kde chybové stránky hledat?

Kde jsou vaše chybové stránky, si můžete zjistit hned v několika nástrojích. Pár nástrojů a jak vypadá jejich nastavení při hledání chybových stránek vám nyní stručně ukáži v několika odstavcích.

Screaming Frog

Jednoduchou variantou je strojová kontrola pomocí průchodu webem – Screaming Frog. Pokud máte malý web (do 500 URL) bude vám stačit bezplatná verze programu. Nejjednodušší je po průchodu webu nahlédnout do záložky Response Codes a ve filtru zvolit možnost Client Error (4xx). V tomto nastavení se vám zobrazí seznam chybových stránek, které na webu máte. Alternativou k tomuto přehledu je filtrování na úrovni interních nebo externích odkazů.

Screaming Frog - crawling - přehled chybových stránek

Xenu

Alternativou pro Screming Frog je nástroj Xenu také známý jako Xenu’s Link Sleuth. Uživatelsky nenáročný nástroj, který ulehčí vaší kapse – je zdarma. Stačí vložit URL adresu vaší domovské stránky a nechat si zkontrolovat web průchodem. Následně, abychom získali chybové stránky, vybereme v záložce View možnost Show broken links only. Nyní máme seznam odkazů na našem webu, které končí chybou. Pro kontrolu odkazů z externích umístění bude třeba použít jiný nástroj.

Xenu - zobrazení odkazů, které končí chybou

Google Analytics – GA

Nejjednodušší možností bude nahlédnutí do přehledu vstupních stránek v Google Analytics. Pokud jsou stránky nastaveny tak, aby měly vždy společný parametr, např. titulek, bude vám k jejich filtraci stačit pár kliknutí a úderů do klávesnice.

Začněte přechodem do přehledu: Chování > Vstupní stránky. Poté si nastavte sekundární dimenzi na Název stránky.  Použijte možnost rozšířeného filtru, kde si nastavíte, že Název stránky obsahuje společnou část titulku, v případě ukázky tedy 404. Na obrázku nyní vidíme stránky, které uživateli po vstupu vrátily stavový kód 404, a dokážeme s těmito daty dále pracovat.

Google Analytics - přehled chybových stránek

Google Search Console

Dalším místem, kde můžete své chybové stránky nalézt, je Google Search Console. V tomto nástroji máte možnost zobrazit si přehled tzv. Pokrytí. V tomto přehledu máte možnost sledovat, které stránky jsou správně přidány do indexu a které naopak ne. V případě, že jsou stránky z indexu vyloučeny, zařadí je nástroj do několika kategorií – z toho jsou dvě kategorie ty, kde budeme hledat chybové stránky.

Anomálie procházení – Vzniká, když robot narazí na neočekávanou anomálii, většinou když dojde ke stavovému kódu právě 4xx nebo 5xx. Zkuste načíst stránku pomocí Google přímo v nástroji Google Search Console. Takové stránky nejsou indexovány.

Nenalezeno (404) – Server při žádosti o stránku vrátil chybu 404. Robot adresu objevil bez žádosti o procházení. Google by se měl pokoušet na tyto stránky ještě nějakou dobu vracet.

Detailněji rozepsané tyto i další kategorie vyloučených stránek v rámci Google Search Console naleznete v nápovědě Search Console.
Google Search Console - přehled platných a vyloučených URL

Co by měla chybová stránka obsahovat?

Ideálním obsahem pro chybovou stránku je nějaké odlehčení, “legrácka”, malá omluva za chybu. Kromě toho, že musíte uživatele informovat o tom, že se nachází na chybové stránce, by měla mít několik aspektů, aby mohl uživatel plynule pokračovat a jeho návštěva neskončila na této stránce. Tato stránka by se neměla zcela odlišovat od ostatních, jak tomu bylo u starších webů.

  • Další možnosti – nabídnout uživateli užitečné odkazy, nasměrovat jej do hlavních sekcí svého webu nebo e-shopu, příp. na domovskou stránku
  • Kontaktní údaje nebo formulář – mít zde pro uživatele možnost vás kontaktovat v okamžiku, kdy by získal dojem, že se jedná o chybu, kterou má hlásit
  • Vyhledávání – pokud tak není na celém webu, umožní uživatele rychle najít co hledá

Na ukázku zde přidávám několik obsahově povedených chybových stránek. Na internetu jich bude obrovská spousta. Jedna je naše z Poski.com, druhá od Zootu, který je známý svým vtipným a pro-zákaznickým přístupem.

Chybová stránka Poski.comChybová stránka Zoot.cz

Řešení chybových stránek 404

Pokud identifikujeme chybové stránky měli bychom je přesměrovat (pomocí 301 redirectu) na relevantní obsah, dle toho, jaký byl původní obsah na URL adrese. Není-li samozřejmě chybová stránka vytvořena schválně a snažíme se vyhledávači říci, že takový obsah již na webu nemáme – k takovému řešení bych se ve výchozím stavu nepřikláněl. Nevíte, co bylo obsahem chybové stránky? K nahlédnutí můžete využít webový archív.

Kontrola řešení

Vždy po úpravě si svá řešení zkontrolujte. Přestali uživatelé vstupovat na chybové stránky? Jsou stránky správně přesměrovány? Několik tipů, jak na to pomocí nástrojů, které již známe z hledání chybových stránek, najdete o pár řádků níže.

Opětovný crawl webu – Screaming Frog

Stejně jako při hledání chybových stránek výše si necháme projít web tímto šikovným spiderem. Pokud byly úpravy zdárné, stránky, které nám Screaming Frog vrátil jako chybové, zde již nebudou.

Zpětná kontrola v Google Analytics

Zpětná kontrola v Google Analytics spočívá v zobrazení přehledu, kde si vyfiltrujeme návštěvy chybových stránek. Po přesměrování by již na tyto stránku neměli uživatelé vstupovat. Jak jde vidět na obrázku – po změně URL adres došlo k nárůstu chybových stránek, po přesměrování byly vstupy na chybové stránky eliminovány. V případě, že by staré URL adresy stále generovaly vstupy, je potřeba přistoupit k ruční kontrole a hledání problému, proč nefungovala oprava.

Google Analytics - vývoj návštěv chybové stránky

Jakýkoliv nástroj pro kontrolu stavového kódu

Jednou ze spousty možností online nástrojů pro kontrolu stavového kódu je např. httpstatus, kde si snadno ověříte stavový kód a řetěz případných přesměrování. Stačí pouze vložit URL adresy a nechat si je tímto nástrojem zkontrolovat. Vždy dostanete výstup, jakým stavovým kódem stránka končí. Na ukázce lze vidět jak probíhá přesměrování na novou URL adresu, která odpovídala nové struktuře webu.

Kontrola přesměrování a stavového kódu HTTPSSTATUS.IO

Ruční kontrola

Tuto možnost moc nedoporučuji, pokud nemáte malý web s nízkým rizikem vzniku chybových stránek. Vlastně i tak bude lepší si zkontrolovat web pomocí nějakého nástroje a eliminovat tak, že se přehlédnete.

⚙ Ulehčete si práci – automatická kontrola 404

Chcete vědět o tom, když uživatel vstoupí na chybovou stránku na vašem webu? Nemusíte kvůli tomu každý den procházet web ani kontrolovat analytiku. Kontrolu za vás provede Google Analytics.

Automatické pravidlo pro kontrolu chybových stránek

Při vytváření automatických pravidel je nutné brát v potaz velikost a návštěvnost webu, aby nedocházelo k spamování těmito automatickými zprávami. Takové automatické pravidlo si můžete nastavit ve Správci > Vlastní pravidla. Zde si můžete definovat, co potřebujete pravidelně kontrolovat. Na ukázce níže lze vidět pravidlo, které zašle zprávu, pokud v mezidenním srovnání dojde k nárůstům chybových stránek.

Nastavení vlastního pravidla pro kontrolu chybových stránek - Google Analytics

🔗 Neodkazujte na stránky, které neexistují

Stejně tak, jak mohou vzniknou chybové stránky na vašem webu, mohou vzniknout také tam, kam odkazujete. Pokud takový odkaz na svém webu najdete, upravte jej tak, aby uživateli nezhoršil jeho zážitek. Přece jenom se jedná o vašeho uživatele, kterému chcete poskytnou další obsah. Odkazovat někoho na chybovou stránku není správně, minimálně z uživatelského hlediska.

Opět si můžete dohledat, zda takové odkazy na webu nemáte. Poslouží vám k tomu další záložka nástroje Screaming Frog. Stačí si vybrat přehled v záložce External a vyhledat takové stránky, které mají status code 404.

Screaming Frog - přehled externích odkazů filtrovaný na 404

 

Nevíte si s chybovými stránkami rady? Potřebujete pomoc s jejich identifikaci nebo řešením? Nebojte se nám ozvat, rádi vám poradíme. Kontaktovat nás můžete na marketing@poski.com. Přijďte se vzdělávat s námi na naše pravidelná školení v Poski – z témat si vybere každý.

Komentáře