Řešení pro e-shopy

Cílem optimalizace pro vyhledávače by neměly být jen pozice na klíčová slova

V Poski spolupracujeme s celou řadou klientů a potkáváme se s projekty různého zaměření. Jedná se o webové prezentace malých živnostníků i internetové obchody nebo prezentace velkých korporací.

Bez ohledu na velikost projektů přicházejí někteří klienti s požadavkem na SEO optimalizaci ve formě „získání prvních pozic“ na Seznamu nebo Googlu.

Pozice klíčových slov ve výsledcích vyhledávání je pro některé klienty (ale i marketéry a některé marketingové firmy) nejdůležitějším měřítkem úspěchu či neúspěchu optimalizace pro vyhledávače.

Proč je měření pozic tak oblíbené?

Klíčové slovo

Pozice na Seznam.cz

masáž

5.

masér

1.

 

Do jisté míry je to pochopitelné, jedná se totiž o zdánlivě nejjednodušší formu sledování úspěchu či neúspěchu SEO optimalizace. Klientovi stačí sledovat jednu jedinou tabulku s několika klíčovými slovy a marketingové agentury nabídnou „laikovi“ viditelný důkaz o úspěchu své práce.

(grafy návštěvnosti nebo konverzí jsou složitější, do hry navíc vstupuje spoustu okolních vlivů jako např. sezónnost)

Pozice mají pro mnoho lidí i určitý punc „prestižě“. Obvykle se jedná touhu být první na určité obecné klíčové slovo, porazit konkurenci. Kdo by nechtěl na Googlu nebo Seznamu „vyskočit“ jako první při zadání klíčového slova „hypotéka“, „reality“, „autobazar“, „masážní salon“ apod.

Sice to nemusí zaručit vůbec žádnou relevantní návštěvnost o konverzích nemluvě, ale jistě nám to zaručí dobrý pocit.

Proč měření pozic nefunguje

A) význam pozic je přeceňován

1) Klíčových slov přes která obvykle návštěvníci na web chodí není pět nebo deset, bývají jich stovky nebo tisíce, v měřeních se však obvykle sleduje několik málo slov. Klíčem k úspěchu je posílit návštěvnost na tzv. Longtailová klíčová slova. Těch je obrovská hromada.

Na web jednoho z našich klientů se návštěvníci dostávájí skrze 6 500 klíčových slov. Longtailová klíčová slova tvoří více jak 65 % provozu.”

Př. Bolí vás záda a chcete se objednat na masáž? Budete hledat „masáž“ nebo spíše „masáže Ostrava/Praha/Brno“ nebo „masáž zad v Ostravě“ nebo „jak odstranit bolest zad“? (longtail). Na klíčové slovo “masáž” se k vám dostane 10 % návštěvníků (otázka jestli relevantních) na ostatní slova zbylých 90%.

Longtail klíčová slova jsou opakem obecných klíčových slov jako “voda” nebo “reality”. Jejich hledanost je vysoká, ale zacílení velmi malé. (Pokud hledám “voda”, chci koupit balenou vodu? chci kontakt na dodavatele vody? chci znát teplotu vody místního koupaliště?)

Longtailem může být “minerální voda v plastu” nebo “dodavatel vody Ostrava”. Hledanost těchto slov bude nižší, zacílení však bude daleko přesnější.

longtail-seo
longtail-seo

2) Klíčové slovo, které je pro klienta nebo marketéra zásadní nemusí být reálně hledané potencionálními zákazníky.
Známe to všichni, každý je do jisté míry ovlivněn určitou profesní deformací, zákazníci tak mohou používat výrazy, které by nás ani nenapadly.

např. Bude mladý pár hledající pronájem v Ostravě hledat klíčové slovo „reality“ tolik oblíbené u realitních kanceláří nebo spíše „pronájem bytu v Ostravě“ nebo “pronájem bytu 1+1 Ostrava?

Příklad z oboru IT: mnoho specialistů si zvyklo označovat vše okolo počítačů jako “výpočetní technika”. Je to dáno historicky.

V případě, že prodáváme mainstreamový IT sortiment jako notebooky nebo klávesnice, nikdo nás s největší pravděpodobností pod tímto spojením hledat nebude. Běžní uživatelé nepoužívají svou notebook pro “výpočty” ale spíše pro práci, hry nebo filmy 🙂

3) První pozice na určité klíčové slovo nemusí zajistit návštěvu ani konverze (přeměna návštěvníka v zákazníka, kontakt, objednávka apod.), důležitá je i relevance informací.

např. Masážní salon v Ostravě se nám podaří dostat na první pozici na klíčové slovo“ masáže“. Kolik návštěvníků webu z takovéto pozice můžeme získat? Objedná se k nám člověk, kterého bolí záda a žije v Praze nebo v Brně? 

B) Měření pozic je problematické, data mohou být zkreslená

1) Díky personifikaci Googlu není zcela jednoduché změřit reálnou pozici webu na určité klíčové slovo ve výsledcích vyhledávaní. Požádáme-li tři nezávislé uživatele aby se na Googlu pokusili vyhledat identické klíčové slovo, dostanou pravděpodobně odlišné výsledky.

Google totiž výsledky upravuje pro konkrétního uživatele.

2) Pozice webu na jednotlivá klíčová slova se neustále mění. Vždy tak získáme jen určitý průměr za určité období.

Jak tedy změřit SEO?

Neříkáme, že sledovat pozice nemá vůbec smysl. Avšak nemělo by se jednat o klíčový ukazatel úspěchu nebo neúspěchu optimalizace pro vyhledávače.

Vývoj pozic určených klíčových slov může lecos napovědět, může být dobrým ukazatelem dlouhodobého vývoje. Sledovat však musíme vývoj návštěvnosti, klíčová slova na která nám návštěvníci na web skutečně chodí, landing page a pak především konverze.

SEO by rovněž vždy mělo být  provázáno s vylepšovaním použitelnosti webu a odstraňováním konverzních barier, tak abychom přivedené návštěvníky dokázali přeměnit v naše zákzaníky, respektive získat konverzi (nákup, kontakt, poptávku po informacích, sdílení apod).

/aktualizace/ Vzhledem k rostoucímu zastoupení not provided klíčových slov v datech Googlu , začíná být sledování “příchozích klíčových slov” velmi problematické.

Komentáře