Informace pro klienty, Návody a rady, Online marketing, Řešení pro e-shopy, Stojí za pozornost

E-commerce a karanténa: Jak na e-shop v době koronaviru?

Situace v České republice se velmi rychle vyvíjí a vládní omezení s cílem zabránit šíření koronaviru nabírají na intenzitě. Co to znamená pro e-commerce? Některé e-shopy nestíhají dodávat, jiné marně vyhlížejí objednávky. Jak se dnešní situaci přizpůsobit, zvládnout ji a ještě si připravit lepší podmínky pro návrat po krizi? Připravili jsme pro vás tipy, díky kterým váš e-shop zvládne období karantény a ještě na tom vydělá.

1. Správná komunikace je základ

Jednejte s lidmi upřímně a na rovinu. Nedorazila vám dodávka zboží ze zahraničí? Chybí vám zaměstnanci? Nebo nestíháte rozvoz? Nebojte se to lidem říct. Těžké časy teď zažívá úplně každý, a tak je přirozené, že všechno nejde jako po másle. Sáhodlouhými výmluvami nikoho neošálíte a spíše si zákazníky odeženete.  Proto pokud máte problém, omluvte se za něj, informujte rychle o jeho řešení a ukažte, že se o své klienty opravdu staráte. Představte se svým zákazníkům, dejte jim nahlédnout do procesů vašeho e-shopu, seznamte je se svým týmem – zkrátka ukažte, že jste také jenom lidi.

2. Reagujte na poptávku

Trh prošel radikální změnou a vy na ni musíte reagovat. Téměř nikdo už v dnešní době nepoptává plesové šaty nebo špičkové lyžařské vybavení na dovolenou do Alp. Teď je trendy zboží, které vás zabaví doma – nejrůznější vychytávky, hry, ale i knihy, elektronika nebo online služby. A samozřejmě roušky. Myslíte, že váš byznys nelze karanténě přizpůsobit? Místo lyží se vrhněte do propagace podložek pro domácí cvičení jógy, místo tanečních šatů šijte roušky, catering na oslavy a svatby přeměňte na rozvoz jídla do domácností a kancelářský nábytek normálně dodávaný hlavně do firem doporučte lidem na home office.

3. Zaměřte se na rychlou dopravu a bezkontaktní platbu

Lidé, kteří sedí doma a vybírají věci na internetu, chtějí mít  své zboží u sebe co nejdříve. Zrychlete proto způsob dopravy, dodávejte věci domů zcela zdarma. Nabídněte možnost nechávat zaplacené balíčky přede dveřmi, abyste co nejvíce omezili lidský kontakt. Vyzdvihněte bezhotovostní platby online. Naopak omezte platby v hotovosti a úplně odstraňte možnost vyzvednutí na prodejně. Většina obchodů je zavřená, a tak byste zbytečně zákazníky mátli.

4. Zapracujte na online marketingu

Právě teď nastal čas přelít veškerý rozpočet na marketing do onlinu. Propagujte svůj e-shop na sítích, Google Ads, Skliku i srovnávačích zboží. Pokud jste propagovali i své prodejny, rychle toho nechte. Nenabízíte produkty, ale služby? I to lze provádět a propagovat na internetu – zkuste uspořádat přednášku, školení nebo workshop online.

5. Tvořte našlapaný obsah

Odkládali jste dlouhou dobu sepsání nových popisků produktů? Hromadí se vám v hlavě nápady na články, ale neměli jste čas na jejich sepsání? Pokud se váš e-shop věnuje oblasti, která zrovna teď zažívá spíše úpadek, máte ideální příležitost tyto resty dohnat. Sepište články, nafoťte nové fotografie nebo natočte videa – kvalitní obsah vám může váš byznys nakopnout – pomůže při optimalizaci pro vyhledávače a vypadá skvěle i na sociálních sítích.

6. Vylepšete svůj e-shop

O novém obsah a fotkách píšeme výše, jádro obsahu ale tvoří kvalitní struktura i moderní design. Projděte si váš e-shop pečlivě – je přehledný? Myslíte, že se na něm zákazníkům nakupuje dobře? Zkuste odhalit možné problémy. Zapracovat můžete například na nových kategoriích, vytvořit můžete novou grafiku nebo se mrknout na pojmenování produktů. Chcete radikálnější změnu? Možná je čas pořídit si úplně nový e-shop.

7. Vzdělávejte se

Ať už se vám daří nebo ne, rozhodně byste neměli usínat na vavřínech. Kvůli karanténě je řada lidí doma, pokud se to týká i vás, využijte získaný čas efektivně. Zapracujte na své angličtině, naučte se používat nový program, začněte s online cvičením nebo internetovými kurzy. Naše marketingová školení jsou bohužel v tuto chvíli zrušená, už brzy vám ale nabídneme online webináře za zvýhodněnou cenu.

8. Pomáhejte, kde se dá

Nemyslete pořád jen na zisk, v lidech se zvedla obrovská vlna solidarity a zapojit se může každý. Zamyslete se, jestli náhodou také nemůžete nějak pomoct. Nestojí vám na dvorku služební auta, která by mohla pomoci rozvážet potraviny nebo ochranné pomůcky? Nemůžete nabídnout svůj reklamní prostor pro propagaci boje s koronavirem? Lidé šijí roušky, vaří jídlo zdarma, chodí seniorům na nákup nebo hlídají malé děti, když rodiče pracují. Každý může přispět svou troškou, abychom tuto krizi co nejlépe zvládli a mohli se rychle vrátit do původních kolejí.

 

My v Poski.com pracujeme pořád v plném nasazení, abychom našim klientům vyšli vstříc. Pokud budete chtít pomoci s online propagací nebo e-shopem, neváhejte se na nás obrátit. Makáme na home office, takže se za námi na kávu do kanceláře nestavíte, stále jsme ale plně dostupní online. 

Komentáře