Informace pro klienty, Stojí za pozornost

Do Evropy míří novinka – Facebook Marketplace. Přežije Aukro?

Nakupujete či prodáváte nepotřebné věci na Aukru? Od srpna 2017 můžete začít využívat virtuální tržiště Facebook Marketplace, které vám, na rozdíl od Aukra, nebude strhávat provize z prodeje, ale ani nezaručí právní ochranu.

Facebook Marketplace

 

Služba, kterou si v USA a Velké Británii oblíbily miliony uživatelů, má podle expertů potenciál „přetáhnout“ uživatele tuzemských virtuálních bazarů. Bude se opakovat stejný scénář, jaký po vpádu Facebooku zažily portály Libimseti a Lide, které přišly o tisíce uživatelů?

Jak funguje Facebook Marketplace?

Jednoduchost, flexibilita, popularita Facebooku – to jsou 3 pilíře, na nichž Facebook Marketplace staví svůj úspěch.

Stačí vyfotit věc, které se chcete zbavit, vytvořit popisek, nastavit lokaci, přidat cenu a kategorii. Nabídka se bude automaticky zobrazovat facebookovým uživatelům v okruhu 160 kilometrů, bez ohledu na přátelství. Stejně snadné je zboží vyhledat s pomocí filtrování dle ceny, kategorie (oblečení, elektronika, hudební nástroje atd.) či města. Kliknutím na obrázek produktu si zobrazíte jeho kompletní popis, který si můžete uložit a pokračovat v hledání, anebo kontaktovat inzerenta ihned.

Nevýhodou může být fakt, že doručení a úhrada zůstávají zcela v rukou uživatelů. Facebook do něj nezasahuje, a tudíž vám ani negarantuje, že daný produkt bude odpovídat tomu, co jste viděli a četli v inzerátu. Na druhou stranu vám sociální síť dává více svobody a flexibility při jednání o ceně i dodání zboží. A především si nestrhává procenta z prodeje. Obliba Marketplace v zahraničí napovídá, že si získá oblibu českých uživatelů i navzdory některým rizikům.

Marketing

Co má Facebook za lubem?

Na začátku byly nám dobře známé facebookové skupiny fungující jako virtuální bazary, kde si uživatelé vzájemně nabízejí a prodávají oblečení, elektroniku, nábytek a další nepotřebné věci. Netrvalo dlouho, než si experti z Facebooku uvědomili marketingový potenciál „lidového“ obchodničení on-line.

Podle odborníků stojí za Marketplace snaha Facebooku získat detailnější informace o nákupních preferencích svých uživatelů. Ty mu dopomohou k efektivnějšímu cílení reklamy, která je jeho hlavním zdrojem příjmů. Přes 4 miliony uživatelů Facebooku z Česka a miliony dalších z celé Evropy si tak krom nového virtuálního bazaru budou muset zvykat i na přesnější reklamy.

Další osud Aukra a podobných portálů pak bude záviset na jejich schopnosti adaptovat se na nové konkurenční prostředí.

Komentáře