Informace pro klienty, Řešení pro realitní kanceláře

Exekuce nemovitosti – problém nebo výhoda?

Exekuce je v České republice prakticky běžnou záležitostí, navíc podle posledních statistických údajů se ukazuje, že nadále roste alarmující rychlostí. Podle Exekutorské komory bylo v loňském roce nařízeno více než 718 000 exekucí. Mít dluhy je v dnešní společnosti naprosto běžné, ovšem jejich nesplácení má samozřejmě své následky. Mnoho dlužníků se navíc dostává do exekuce opakovaně.

S rostoucími exekucemi se zvyšuje i možnost výhodného odkupu nemovitostí. Nemovitost je vždy lepší prodat, než nechat propadnout exekutorovi, protože existuje nespočet příkladů, kdy byla prodána exekutorem výrazně pod cenou, a to kvůli relativně malému dluhu.

Exekuce a zájem o odkup nemovitosti

Kupující se prakticky dělí na dvě skupiny. Zatímco jedna od koupě upouští, když zjistí, že se na nemovitost váže exekuce, druhá získává více informací, protože ví, že může nemovitost koupit výhodněji než za zcela normálních okolností – pro kupujícího může být exekuce skutečně výhodná. Důležité je seznámit se podrobně se všemi informacemi, které dokážete získat.

Pokud se prodávající snaží exekuci utajit, potom je nedůvěryhodný a obchodem velmi riskujete, pokud však exekuci přizná, nemusíte se hned svého zájmu vzdávat.

Realitní software

Odkup nemovitosti

Jak už bylo zmíněno, nemovitost v exekuci bývá podstatně levnější, právě proto se vyplatí ji kupovat. Přestože odkup nemovitosti v exekuci je trochu náročnější než normální koupě, určitě se vyplatí obětovat čas problematice – ušetřit tak můžete až statisíce. Dlužník totiž nemá příliš času na hledání kupce, který zaplatí nejvíce, tlačí ho totiž fakt, že jeho nemovitost může propadnout do dražby, kde se většinou prodá za absolutně nereálnou hodnotu – výrazně pod cenou.

Nákup nemovitosti s exekucí je a vždy bude rizikem, ale důkladným právním ošetřením můžete toto riziko podstatně snížit.

Pokud se rozhodnete koupit nemovitost v exekuci, vždy raději konzultujte své kroky s právníkem, můžete si tak do budoucna ušetřit mnoho zbytečných starostí. Ke koupi nemovitosti v exekuci budete také potřebovat souhlas exekutora, který konkrétní exekuci řeší. Minimální cena, za kterou můžete nemovitost odkoupit, je stanovena znaleckým posudkem.

Komentáře