Informace pro klienty, Stojí za pozornost

Firemní kultura: odlište se od Vaší konkurence

Každá firma by měla mít svou kulturu, pomáhá totiž k lepším ekonomickým výsledkům i větší spokojenosti zaměstnanců. Dejte zaměstnancům i zákazníkům možnost, být opravdu součástí vaší firmy.

firemní kultura

 

Firemní kultura je nedílnou součástí každé větší společnosti. Špičkově propracovanou ji mají především korporace, které si na ní velmi zakládají – pomáhá jim totiž odlišit se od konkurence, a to poměrně výrazně. Jen si představte například banky, všechny je bezpečně rozlišíte nejen podle stylu komunikace, ale i pomocí toho, jak se prezentují – pomocí jejich firemní kultury.

Víte, že firemní kultura není jen o interních vztazích mezi zaměstnanci? Naopak do velké míry zasahuje také do styku se zákazníky a veřejností.

Firemní kultura je v podstatě něco jako filozofie společnosti. Spadá do ní chování spolupracovníků, styk se zákazníkem, s veřejností, tradice a zvyklosti, normy, hodnoty, ale i benefity a podobně. Základ firemní kultury bývá často velmi podobný, ale o to více se liší v detailech.

Malé a střední firmy by měly na firemní kultuře zapracovat

Jak už bylo zmíněno, právě firemní kultura do značné míry dokáže jednotlivé společnosti od sebe navzájem odlišit. Toho si stále nejsou vědomi především menší organizace, které bohužel s firemní kulturou nepracují. To však může mít dopad nejen na výkonnost zaměstnanců a jejich vztahy, ale také na rozdílný přístup k zákazníkům a celkově na chod společnosti.

Vytvořit firemní kulturu není složité, navíc podstatná část těchto kultur je postavena na stejných základech, avšak o to více se často liší právě v detailech. Zavádí se stejně, jako jakákoli jiná, pro zaměstnance závazná, nařízení – byť je v tomto případě vhodné, aby se na jejím vytvoření zaměstnanci sami podíleli – o to více a přirozeně pak budou firemní kulturu dodržovat.

Co tvoří pevné jádro většiny firemních kultur?

Na firemní kultuře, tedy jakési filozofii společnosti, není moc prostoru k originalitě. Ta se samozřejmě může projevit v detailech, ale samotné jádro je často podobné jako vejce vejci – a není se čemu divit, je totiž postaveno na osvědčeném přístupu, který se zkrátka vyplácí a prezentuje vás jako solidní společnost s kladným vztahem ke klientům, ale i zaměstnancům, stejně jako k obchodním partnerům.

 • zákazník je na prvním místě, jsme k němu maximálně vstřícní
 • pečlivě dodržujeme zákony a jiné legislativní nařízení či jiná opatření
 • vždy dodržujeme také interní nařízení a pravidla
 • zaměstnancům umožňujeme kariérní posun, zajímáme se o ně
 • poskytujeme zaměstnancům benefity, stejně tak i obchodním partnerům
 • podnikáme s ohledem na budoucnost a maximálně ekologicky

Firemní kulturu si musíte především udržet

Většina majitelů firem a vrcholného managementu se shoduje na tom, že není těžké firemní kulturu v podnicích zavést, podstatně horší je, udržet ji mezi zaměstnanci, motivovat každého k jejímu dodržování a umožnit jí proniknout i za hranice společnosti, tedy směrem k veřejnosti. Proto je potřeba dodržovat několik tipů, které vám mohou výrazně pomoci.

 • Nadřízený musí jít podřízenému příkladem, jestliže nebude například management dodržovat firemní kulturu, nemůžete to čekat ani od zaměstnanců.
 • Táhněte společně za jeden provaz, jedině tak může společnost směřovat jedním směrem. Všichni zaměstnanci musí vědět, co je záměrem společnosti a kam směřuje.
 • Bez jasných pravidel se neobejdete, to platilo a stále platí. Pravidla a jistý řád, přispívá ke zjednodušení procesů a napomáhá systematičnosti.
 • Jednejte na rovinu a přímo, protože i vaši zaměstnanci potřebují mít jistotu a vědět, na čem vlastně ve firmě jsou. Navíc vaši upřímnost určitě ocení a budou jednat stejně.
 • Každá výhoda se počítá, abyste dokázali zaměstnance motivovat k dodržování firemní kultury, musí být především spokojeni. K jejich spokojenosti vám dopomohou i drobné benefity. Nevěřili byste, jak může potěšit možnost práce z domova, delší pauza na oběd, možnost přizpůsobit si pracovní dobu a podobně. Věřte, že i malý detail může být velkým benefitem.

Komentáře