Online marketing

Google si od ledna 2017 posvítil na agresivní pop-up okna

V srpnu minulého roku Google zveřejnil informaci o penalizaci webů, na nichž se nachází agresivní pop-up okna. Opatření se týká především mobilního zobrazení. Důležitosti tato informace nabývá teď v lednu 2017, jelikož právě nyní vstoupila v platnost. Není se ani čemu divit, protože Google vždycky dbal na uživatelský přístup a nyní si posvítil na některé pop-up okna, o kterých si něco řekneme v tomto článku.

Nedávno jsme publikovali článek ohledně důležitosti SSL certifikátů a přechodu na HTTPS, ve kterém jste se mohli dozvědět novinky týkající se Googlu a jeho tvrdší politiky vůči webům bez SSL certifikátu. Další novinkou v roce 2017, která bude ovlivňovat pozice ve vyhledávačích, jsou již zmíněné agresivní pop-up okna při prohlížení webu na mobilu.

Jaké pop-up okna jsou dle Google agresivní

Google ve své zprávě uvedl, že má problémy s tzv. „intrusive interstitials“, což jsou prvky obtěžující uživatele a zabraňují průchodnost k obsahu. Zejména u mobilních výsledků ve vyhledávačích, budou takové stránky ztrácet na hodnotných pozicích. V praxi jste se s těmito agresivními pop-up okny mohli setkat mnohokrát, zejména na zahraničních stránkách.

Marketing

Agresivní pop-up okno v akci:

Uživatel mohl přijít na stránku, která mu bránila v prohlédnutí obsahu, pomocí pop-up okna s výzvou o zaslání vlastního kontaktu. Takovéto okno nejde vypnout, jinak než odesláním osobního kontaktu.

U mobilních verzí byli nebo jsou uživatelé vyzívání ke stáhnutí mobilní aplikace dané stránky. Pokud tak uživatel neučinil, neměl by možný přístup na stránky bez nainstalované mobilní aplikace.

Posledním nejčastějším agresivním pop-up oknem, jsou vyskakovací okna nebo bannery ihned po přesměrování uživatele z vyhledávače. Tento postup je často využíván i v českých internetových vodách. Doporučujeme těmto vyskakovacím oknům nastavit časový interval, který bude udávat například 30 sec. pauzu, od uživatelského přístupu na stránky.

Nebo je možné nastavit vyskakovací okno po zobrazení druhé stránky na vašem webu. Metod, jak oddálit vyskočení okna či banneru je mnoho, hlavní je nepředkládat okno ihned po uživatelském přístupu na vaše webové stránky.

Kterých pop-up oken se to bude TÝKAT:

  • Vyskakovací okna, bránící uživateli vidět obsah na webových stránkách
  • Vyskakovací okno, které je zobrazeno ihned po příchodu návštěvníka na webové stránky, které se musí uzavřít, aby byl vidět obsah
  • Unikátní obsah je až pod ohybem a první co vidíte bez scrollování je opět nějaký obtěžující obsah

Zakázané pop-up okna - Google trestá

Kterých pop-up oken se to NETÝKÁ:

  • Pop-up reagující na nějakou legislativu (cookie lišta, potvrzení věku, atd…)
  • Přihlašovacích oken a platebních brán
  • Pop-up oken skrývající malou část obsahu
  • Exit pop-up oken

Zakázané pop-up okna - Google povoluje

Závěrem k agresivním pop-up oknům

Poslední informace udávají, že je zapotřebí se vyvarovat vyskakovacím oknům, které se zobrazují ihned po zobrazení webových stránek nebo jiným funkcím, zabraňujícím přístupnost uživatelům k obsahu. Samozřejmě můžete dále agresivně tlačit na uživatele, ale počítejte, že časem bude agresivní i vyhledávač Google vůči vám a zhorší umístění vašeho webu ve výsledcích vyhledávání. Pamatujte tedy na rčení “všeho s mírou“. 🙂

 

Komentáře