Řešení pro e-shopy

Google upřednostní weby optimalizované pro mobily a tablety

Již v srpnu minulého roku jsme psali o upřednostnění webových stránek optimalizovaných pro mobily a tablety ve vyhledávání Googlu (tehdy to ještě nebylo zcela oficiální).

Před několika dny tyto informace potvrdil i sám Google na svém blogu  Webmaster Central Blog.

Co to přesně znamená? Ke konci dubna (přesněji od 21. dubna) začne Google při hodnocení webových stránek ještě více hodnotit použitelnost webových stránek z pohledu mobilů a tabletu.

Dojde tak k zásadní změně vyhledávacího algoritmu.

Webové stránky, které budou vhodně optimalizovány pro mobilní zařízení,  budou při mobilním vyhledávání upřednbanner-blog-googleostněny ve výsledcích vyhledávání.

Mobilní verze nebo responzivní web?

Z hlediska optimalizace pro vyhledávače a přizpůsobení webu pro mobilní zařízení,  doporučujeme zvážit spíše responzivní design než jednodušší mobilní verzi webu.

Výhodou responzivního designu je podle Matta Cuttse z Googlu neměnnost URL stránek (web zůstává pouze jeden pro všechna zařízení). V případě spuštění klasické mobilní verze totiž může dojít ke vzniku duplicit (nejsou-li stránky správně označeny) a rovněž dochází k tříštění „síly webu“ (dělení zpětných odkazů, sdílení apod.).

Zkrátka responzivní web je pouze jeden, zato při spuštění mobilní verze webu vznikne „druhá“ webová stránka s obdobným obsahem a to se fulltextovým vyhledávačům včetně Googlu „nelíbí“.

Podrobnější popis a srovnání mobilní verze a responzivu najdete na našem webu.

Jak zjistit zda je má webová stránka optimalizována pro mobily a tablety?

Jako vodítko lze využít nástroj od samotného Googlu – Test použitelnosti v mobilech* nebo návod “jak připravit web pro mobilní uživatele“. Nejlepším způsobem však je prakticky web otestovat v několik mobilních telefonech a tabletech. Pokud narazíte na problémy se zobrazením stránek nebo s jejich používáním (problémy s ovládáním, moc malý text apod.), bude třeba provést optimalizaci.

Pokud si s testy nevíte rady, můžete se obrátit na nás – zkontrolujeme váš web a navrhneme vám optimální variantu řešení dle vašich požadavků a možností.

*pozor na nedobrou interpretaci výsledků, vždy doporučujeme konzultaci s odborníkem

Aktualizace 27.4.2015

Změn na Googlu si začínají všímat i lidé mimo “obor online marketingu”. Informace o zvýhodnění responzivních webů, tento týden přinesl i oblíbený pořad Týden Žive Mladé fronty.

Aktualizace 25.3.2015

Zineb Ait Bahajji, člen týmu Google Webmaster Trends nedávno v Mnichově oznámil, že změna algoritmu, která se na konci dubna odehraje, bude mít na mobilní vyhledávání daleko větší vliv než nedávné změny dobře známé jako Panda a Penguin (dvě největší aktualizace jaké kdy zatím Google provedl).

SBR-Technologies tuto informaci doplnili o vtipnou ilustraci a tak vznikl pojem “MobileGeddon”, volně přeloženo jako “Mobilní zkáza”.

http://www.entrepreneur.com/article/244175
http://www.entrepreneur.com/article/244175

 

konzultace-help

Komentáře