Řešení pro e-shopy

Google, SEO a responzivní weby

Google provedl další změnu svého algoritmu, který “řadí” weby ve výsledcích vyhledávání. Hlavním záměrem je zvýhodnit webové stránky, které jsou dostatečně “mobile-friendly”, tedy ty, které jsou připraveny na zobrazování na mobilu nebo tabletu.

banner-blog-google

Zineb Ait Bahajji, člen týmu Google Webmaster Trends nedávno v Mnichově oznámil, že tato změna algoritmu bude mít na mobilní vyhledávání daleko větší vliv než nedávné změny dobře známé jako Panda a Penguin (dvě největší aktualizace jaké kdy zatím Google provedl).

Co to přesně znamená? Ke konci dubna (přesněji od 21. dubna) začal Google při hodnocení webových stránek ještě více hodnotit použitelnost webových stránek z pohledu mobilů a tabletu.

Došlo tak k zásadní změně vyhledávacího algoritmu.

Webové stránky, které budou vhodně optimalizovány pro mobilní zařízení, budou při mobilním vyhledávání upřednostněny ve výsledcích vyhledávání.

Změn na Googlu si začínají všímat i lidé mimo “obor online marketingu”. Informace o zvýhodnění responzivních webů, tento týden přinesl i oblíbený pořad Týden Žive Mladé fronty nebo zpravodajský server E15.

tydenzive

Motivace Googlu je jasná – podíl uživatelů, kteří pro prohlížení internetu používají tablet, nebo mobil neustále roste, zachycuje to i graf služby StatCounter (celosvětově tvoří přístupy z mobilů a tabletů cca 35 % z celkové návštěvnosti).

návštěvnost z mobilů a tabletů roste

Druhotnou motivací Googlu je samozřejmě příjem z jejich reklamního systému – řada jiných reklamních systému totiž na tabletech a mobilech zdaleka tak dobře nefunguje.

Mobilní verze nebo responzivní web?

Z hlediska optimalizace pro vyhledávače a přizpůsobení webu pro mobilní zařízení, doporučujeme zvážit spíše responzivní design než jednodušší mobilní verzi webu.

Výhodou responzivního designu je podle Matta Cuttse z Googlu neměnnost URL stránek (web zůstává pouze jeden pro všechna zařízení). V případě spuštění klasické mobilní verze totiž může dojít ke vzniku duplicit (nejsou-li stránky správně označeny) a rovněž dochází k tříštění „síly webu“ (dělení zpětných odkazů, sdílení apod.).

Zkrátka responzivní web je pouze jeden, zato při spuštění mobilní verze webu vznikne „druhá“ webová stránka s obdobným obsahem a to se fulltextovým vyhledávačům včetně Googlu „nelíbí“.

Podrobnější popis a srovnání mobilní verze a responzivu najdete na našem webu.

Jak zjistit zda je má webová stránka optimalizována pro mobily a tablety?

Jako vodítko lze využít nástroj od samotného Googlu – Test použitelnosti v mobilech* nebo návod “jak připravit web pro mobilní uživatele“. Nejlepším způsobem však je prakticky web otestovat v několik mobilních telefonech a tabletech. Pokud narazíte na problémy se zobrazením stránek nebo s jejich používáním (problémy s ovládáním, moc malý text apod.), bude třeba provést optimalizaci.

Pokud si s testy nevíte rady, můžete se obrátit na nás – zkontrolujeme váš web a navrhneme vám optimální variantu řešení dle vašich požadavků a možností.

*pozor na nedobrou interpretaci výsledků, vždy doporučujeme konzultaci s odborníkem

konzultace-help

Komentáře