Návody a rady, Řešení pro realitní kanceláře

Inzerce na zahraničních portálech? Vyplatí se Vám taková expanze?

Možná je pro vás realitní trh v České republice  malý, a tak přemýšlíte o možnosti expanze. Možnosti jsou otevřené a v podstatě vám vůbec nic nebrání vstoupit na zahraniční trhy. Navíc, pokud překonáte obavy, můžete ze své expanze hodně vytěžit, protože podmínky jsou příznivé. Ať už hodláte nabízet nemovitosti v České republice cizincům na zahraničních realitních serverech nebo zcela rozšířit svou působnost do zahraničí.

Připravili jsme pro vás přehled renomovaných realitních portálů na zahraničních trzích, které můžete pro svou expanzi využít a inzerovat na nich.

Mnohdy postačí jen inzerovat v zahraničí

Cena nemovitostí roste rychleji než platy – tento fakt se poslední dobou řeší téměř všude, dokazují to také statistiky a jiná srovnání. Nejvíce ceny nemovitostí rostou v Praze. Zatímco převážná část Čechů si takové bydlení dovolit nemůže, pro cizince je bydlení v Praze oproti západním trhům stále relativně levné a dobře dostupné. To je jeden z důvodů, proč se vyplatí inzerovat luxusnější nabídky také na zahraničních realitních portálech.

Expanze na realitní zahraniční servery

 

Vybrané servery můžete využít i v případě, že se rozhodnete naplno rozšířit své působení do zahraničí a založíte tam například „dceřinou společnost“ své realitní kanceláře. Znalost tamního trhu a renomovaných, nejvíce navštěvovaných realitních portálů, vám nepochybně pomůže v obtížných začátcích. Můžete svůj průzkum trhu zkombinovat s naším průzkumem a rozšířit tak své výsledky.

Na co jsme se při svém průzkumu zaměřili

Zajímaly nás především realitní portály u našich sousedů, tedy na trzích v Německu, Rakousku a také Polsku. Následně jsme se zaměřili na Nizozemsko a Rusko. Rusové u nás pravidelně nakupují nemovitosti, a to pro své vlastní bydlení, ale i na investici. Podíl občanů Nizozemska, kteří si u nás zakoupili nemovitost v posledních letech opět poměrně stoupá. Proto tamní trhy nabízí dobrou možnost vaší expanze.

Německo

Stabilní a velmi rozvinutý trh s nemovitostmi. I když situace s cenami realit je velmi podobná té, kterou známe z našeho trhu. Německá spolková banka odhaduje, že nemovitosti v Německu se prodávají o 10 až 15 % dráž, než je jejich reálná cena. Celkově tamní realitní portály nabízí velké množství nemovitostí na prodej, inzerát je možné také za poplatek vložit – vystavení měsíčního inzerátů vás bude průměrně stát 19,90 eur, tedy v přepočtu 530 Kč.

Wohnungjetzt nabízí stovky různých inzerátů rozdělených do několika kategorií, jednou z nich je například studentské spolubydlení, zahrnuty jsou i malá města. Převahu tvoří inzerované pronájmy. Realitní portál je zaměřen pouze na nemovitosti v Německu, dalším omezením může být fakt, že internetové stránky jsou pouze v němčině. Za měsíční inzerci jako nový klient zaplatíte 29,90 eur.

Immobilienscout 24 opět inzeruje tisíce nabídek, avšak můžete zde inzerovat také na trhy v Portugalsku, Španělsku a Chorvatsku, nemovitosti v České republice však inzerovat nelze. Stránky je možné přeložit do francouzštiny, italštiny a angličtiny. Realitní portál nabízí i další služby, například ocenění nemovitostí. Inzerát si můžete za 19,90 eur předplatit na měsíc.

Immowelt na rozdíl od většiny německých realitních portálů umožňuje inzerovat zahraniční nemovitosti bez omezení, tedy i ty v České republice. Problémem opět může být němčina, protože portál nelze přeložit do jiného jazyka – což značně omezuje možnosti použití pro mezinárodní inzerci. Cena měsíčního inzerátu je 19,90 eur.

Wunchimmo je další velký realitní portál v Německu. Bohužel nabízí jen prodej a pronájem nemovitostí v Německu, stránky ani nelze přeložit do jiných jazyků. Měsíční inzerce vás vyjde na 19, 90 eur.

Realitní software

Rakousko

Rakouský realitní trh je velmi podobný německému. Zajímavé je sledovat, že realitní portály si většinou jsou vědomy velkého zájmu z okolních států, proto nabízí překlad do více světových jazyků, ale přesto většinou nelze inzerovat zahraniční nemovitosti. I když některé portály nabízí zahraniční inzerce ve vybraných lokalitách, nicméně Česká republika mezi ně nepatří.

Immobilienscour 24 je stejný realitní portál jako v Německu. Opět nabízí inzerci i mimo Rakousko, a to v Portugalsku, Španělsku a Chorvatsku. Mimo klasické nemovitosti se zde objevuje i luxusnější nabídka, například chaty v Alpách. Portál nabízí také ocenění nemovitosti či službu stěhování. Stránku je možné přeložit do francouzštiny, italštiny a angličtiny.

Immodirekt nabízí klasický pronájem i prodej nemovitostí, inzeráty nabízející pronájem však převládají. Portál se nijak nesnaží oslovit zahraniční klientelu, zahraniční inzerce také není možná. Stránky můžete ke snadnějšímu porozumění přeložit do angličtiny. Mimo klasické služby nabízejí také právní poradenství.

Willhaben je dalším velkým realitním portálem, v Rakousku nabízí téměř 85 000 nemovitostí k prodeji nebo pronájmu, pronájmy však převažují. Stejně jako ostatní realitní portály, neumožňuje ani Willhaben inzerovat nemovitosti ze zahraničí a stránky jsou dokonce pouze v německém jazyce. Mimo klasické nabídky nemovitostí nabízí portál také inzerci automobilů nebo pracovních míst, a je vůbec největším inzertním portálem v Rakousku.

Polsko

Přestože v posledních letech byl polský realitní trh lehce v krizi, dnes už je situace jiná. K obratu došlo také vlivem polské vlády, která se rozhodla začít podporovat zejména mladé lidi a jejich vlastní bydlení, a to několika programy jako například „Byty pro mladé lidi.“ Nicméně obecně můžeme říct, že polský realitní trh není otevřen nabídkám ze zahraničí. Důkazem toho jsou největší realitní portály, které umožňují pouze inzerci realit v Polsku.

Otodom je jedním z největších realitních portálu v Polsku. Klasicky nabízí pronájmy i prodej nemovitostí, garáží a komerčních objektů, specializuje se také na spolubydlení. Neumožňuje však inzerci zahraničních nemovitostí. Portál je navíc jen v polském jazyce. Za měsíční inzerci zaplatíte 42 zlotých, tedy v přepočtu 265 Kč.

Domiporta nabízí možná největší nabídku nemovitostí v Krakově, okolo 22 436 inzerátů nabízejících prodej či pronájem, kdy právě pronájem celkově v inzerátech převažuje. Tento realitní portál však nenabízí jen prodej a pronájem, ale také umožňuje přímo hledat bydlení, a to i bez zprostředkovatele. Opět bohužel neumožňuje vkládat zahraniční nabídky a stránka je pouze v polském jazyce.

Inzertní web Polsko

 

Domy je menší, ale přesto jeden z nejrozšířenějších polských realitních portálů. Opět neumožňuje vkládat zahraniční nabídky. Kromě převažujících pronájmů a prodejů převážně bytů, nabízí luxusní domy. Portál je možné přeložit do němčiny nebo angličtiny, což otevírá možnosti i zahraničním klientům. Inzerát s platností měsíc vás vyjde asi na 183 Kč.

Nizozemsko

Realitní trh v Nizozemsku je poměrně složitý a není tak lehké se na něm orientovat. Mnohem jednodušší je expanze na trh některých z našich sousedů. Podobně jsou na tom i realitní portály, které většinou neumožňují inzerovat zahraniční nemovitosti a internetové stránky jsou často omezeny pouze pro tamní obyvatele. Zřídkakdy je možné je přeložit alespoň do angličtiny. V největší míře převažuje pronájem bytů.

Huislijn nabízí převážně pronájmy bytů. Portál se však zaměřuje jen na nemovitosti v Nizozemsku, inzerovat zahraniční nemovitosti tak není možné. Stránka je pouze v nizozemštině. Měsíční inzerce zde stojí 17,50 euro, v přepočtu 464 Kč.

Woningtarget opět nabízí klasický prodej i pronájem nemovitostí, jinou službou nevyniká. Převažuje pronájem bytů – jak je typické v celém Nizozemsku. Neorientuje se na zahraniční trh a internetové stránky portálu jsou opět jen v nizozemštině.

Directwonen je jedním z největších inzertních portálů nemovitostí v Nizozemsku, avšak ani ten se neorientuje na zahraniční trhy, nicméně své stránky nabízí také v anglické verzi. Převažuje pronájem bytů, například v Rotterdamu inzeruje více než 5 700 nabídek. Navíc za měsíční inzerci v přepočtu zaplatíte pouze 398 Kč.

Rusko

Ruský trh se v minulých letech potýkal s velkou krizí a propadem realitních investic. Nicméně během posledních dvou let se situace pomalu uklidňuje, v lednu letošního roku stoupl počet uskutečněných prodejů a pronájmů nemovitostí až o polovinu. Většina ruských realitních portálů se zaměřuje jen na Rusko a není možné na ně vložit zahraniční inzeráty. Problém je také s ruštinou a azbukou, protože z velké části jsou portály jednojazyčné.

Jilfond nabízí klasicky prodej i pronájem nemovitostí v početné míře. Zaměřuje se však pouze na Rusko a zahraniční realitní nabídky nelze vkládat. Problémem je samozřejmě ruština, portál nelze přeložit do jiného jazyka. Inzerce je zdarma.

Omskrielt se zaměřuje převážně na Omsk a okolí, kde nabízí přes 32 000 inzerátů. Převažují byty k pronájmu. Zahraniční nabídky opět nejde vložit. Výhodou je, že vložení inzerátu je zdarma. Portál nelze přeložit do žádného jiného jazyka.

Immobilis je na ruském realitním trhu spíše světlou výjimkou. Nabízí totiž pronájem a prodej nemovitostí nejen v Rusku, ale na celém světě. Je možné vkládat inzeráty z celého světa, tedy i z České republiky. Portál je možné přeložit do španělštiny, francouzštiny a němčiny, angličtina však chybí. Přesto se jedná o zajímavou možnost, kam efektivně inzerovat.

Komentáře