Online marketing

Jak nezapadnout s externími odkazy do SPAMU

Pokud vlastníte nebo spravujete jakýkoliv online obchod nebo internetovou stránku, úskalí SEO vám nemusím ani připomínat. Všechno má dopad na vše, ať už zrovna řešíte nejzákladnější věci jako jsou klíčová slova, nebo se zrovna perete s linkbuildingem. 

Zrovna linkbuilding a interní prolinkování může přinášet stránkám důvěryhodnost, pohodlnost v procházení webu, a třeba i monetizaci. 

Všechny tyto faktory mají za následek zobrazování na lepších pozicích ve vyhledávání. My ale dnes nahlédneme do fungování placených odkazů a celkově linkbuildingu, které vyvedou vaše zákazníky na jiný web a mohou přinést návštěvnost, v lepším případě peněžní obnos. Hned vzápětí si řekneme, jak Google může do tak konvenční záležitosti hodit vidle. 

 

Sponzorské odkazy, za které můžete zaplatit

Jeden ze způsobů, jak docílit příliv peněz na vaší stránku a přitom zabránili koláži reklam na garážové vrata a fotovoltaické panely, jsou sponzorské odkazy (Affiliate links). Klíčem k fungování těchto odkazů je navázání spolupráce s jiným online partnerem, který vám po přivedení zákazníka na jeho web a provedení nákupu, odvede domluvenou provizi. 

 

Screenshot obrazovky se článkem, kde se častěji objevuje reklama, než psaný text
        Spatřeno na vlastní oči – co bylo první reklama nebo článek?

 

Tady ale utopie o statisících pouze za psaní článků a doporučování končí. Kvantifikace nově získaných zákazníků, které jste nasměřoval zrovna vy, není jednoduchá práce. 

Dalším problém se objevuje u přehnané a nesprávné anotace, která narušuje vnitřní fungování algoritmu Googlu. Tyto odkazy totiž musí být kvalifikovaly pomocí atributu rel = “sponsored”. Zároveň takto označených položek na webu nesmí být nezdravé množství a nesmí se příliš duplikovat, jinak můžete zapadnout do všech obávajícího a nikdy nekontrolovaného SPAMU. 

 

Co na to mocný GOOGLE?

Google měl už dlouhodobě za cíl zlepšovat systém hodnocení a detekovat nevyžádané SPAM odkazování. Proto nově (v květnu) přišel s novou aktualizací, která má zlepšovat kvalitu výsledků vyhledávání, a také má přimět majitele stránek, aby dodržovali osvědčené postupy pro externí i interní odkazy. 

Jenomže uvedení implementace do ostrého provozu zavinila, jak našim, tak ostatním klientům nechtěné vypnutí indexace, případně zcela zakázala placené služby a propagaci. 

Google zatím neuvedl, co přesně změnil, případně jak lze problémy identifikovat a hned opravit. Dle našich analýz problémových projektů mohou být příčiny různé, ale vždy mají podobných charakter.

 

Ve většině případů se jednalo o:
  • externí odkazy, které nebyly specifikovány zmíněným “rel” atributem. V případě nejistoty o správném “přečtení” obsahu je vždy lepší definovat položku alespoň “nofollow”. 
  • načítání stejných obrázků z externích webů do vaší stránky. Tento fakt zapříčiní pochyby u Google, že obrázky byly na web dodány bez vašeho vědomí a proto je označí opět za SPAM.

U obou případů však bylo rozhodující ještě jedna souvislost a to až násilné rozmístění velkého množství obrázků a odkazů na jiné stránky. Např. jeden odkaz byl umístěn na všech produktových stránkách na e-shopu. 

 

Problém byl vyřešen ve dvou krocích.
  1. Za pomoci ošetření externích odkazů pomocí atributu rel
  2. Nahrání obrázků na server webu a upravení linkování. 

Problém jistě nevznikl pouze těmito způsoby, ale lze předpokládat, že s podobnými kritériemi může být podobné problematiky více.

Jak sám Google uvádí na svém blogu Google Search Center:

“Osvědčeným postupem je vyhnout se metodám získávání odkazů, která porušují naše pokyny proti schématům odkazů.”

Za tímto obecným výrokem se dá představit hodně, avšak u nás v Poski.com víme, jak si s tím poradit. 

Komentáře