Informace pro klienty, Online marketing

Jak se (ne)dělá linkbuilding

S termínem linkbuilding už jste se určitě setkali, minimálně na naše blogu. Ve zkratce se dá říct, že jde o tvorbu zpětných odkazů, jejichž počet a kvalita má velký vliv na to, jak se zobrazuje ve vyhledávání. Jde o jeden z off-page faktorů optimalizace pro vyhledávače. Zajímá vás, kde odkazy umístit a jak by měly vypadat? Tyhle užitečné informace najdete v našich předchozích článcích o linkbuildingu. Tentokrát jsme pro vás totiž připravili stručný přehled toho, čeho se při linkbuildingu rozhodně vyvarovat.

Co nedělat při linkbuildingu?

Existuje několik metod, které vám sice rychle poskytnou zpětný odkaz, jeho kvalita je ale často velice nízká a vašemu webu spíše škodí. Jaké to jsou? Máme pro vás výběr těch základních.

Nekvalitní katalogy

Registrace do katalogů patří dodnes k oblíbeným linkbuildingovým metodám, hodně ale záleží na kvalitě a relevanci konkrétního katalogu. Zavedené, oblíbené a kvalitní jsou například Firmy.cz nebo třeba Zlaté stránky. Jak poznat nekvalitní katalog? Prvním ukazatelem může samozřejmě být jeho forma, ale důležitý je především Domain Rank, který snadno získáte díky (placenému) nástroji Ahrefs.

domain rank v ahrefs

Samozřejmě Domain Rank není vše a vždy je dobré přesvědčit se na vlastní oči, jestli odkaz v katalogu není opravdu užitečný pro případné návštěvníky. Mrkněte se proto vždy do Google Analytics a zjistěte, jestli náhodou onen katalog není pro vás důležitým zdrojem návštěv.

Spamování diskuzí a sociálních sítí

Psaní příspěvků na různá fóra je druhým postupem, jak link získat téměř okamžitě. Samozřejmě můžete do relevantní diskuze na kvalitním webu odkaz umístit a mít z toho prospěch, všeho ale s mírou. Pokud začnete spamovat veškeré diskuze, bez ohledu na téma a relevanci dotazu, Google (nebo obecně vyhledávač) to pozná a může vás penalizovat. Nehledě na to, že stejnou věc může udělat i správce diskuze.

Online Marketing poski.com

Link farmy

Webové stránky, které slouží jen a pouze k tomu, aby shromažďovaly odkazy patří k jednomu z nejhorších způsobů linkbuildingu, který vám téměř vždy uškodí. Vyhledávač rozhodně není hloupý, tyto weby rozpozná a vás pak čeká opět penalizace – nemusíte být dohledatelní ve výsledcích vyhledávání.

Na podobném principu jako PR farmy fungují i odkazy umístěné v patičce nějakého webu. Pokud svůj odkaz umístíte do patičky nerelevantního webu jen proto, aby tam prostě byl, vašemu odkazovému profilu opět uškodíte. Ať už jste takový odkaz získali výměnou, nebo si ho přímo zaplatili, přeplněné patičky rozhodně nejsou správným řešením.

link farma
Zdroj: https://www.searchenginegenie.com/101-articles/101-article%20images/Link-farms/Working-example-4.jpg

“Čím víc odkazů, tím líp”

Pokud chcete bohatý odkazový profil rychle, není nic jednoduššího než si ty odkazy prostě koupit. Můžete tak získat klidně i tisícovky odkazů přes noc, jejich kvalita ale bude nevalná. Vy tak utratíte spoustu peněz za odkazy, kvůli kterým vám jen klesne hodnocení od vyhledávačů. Hromadné nakupování zpětných odkazů rozhodně není tou správnou cestou a méně je někdy opravdu více.

Jak tedy na kvalitní linkbuilding?

Snažte se, aby váš linkbuilding byl přirozený. Umisťujte odkazy na relevantní weby, neveďte je pouze na home page, ale i nejrůznější podstránky nebo produkty na e-shopu. Snažte se odkaz získat z různorodých zdrojů, zveřejňujte články a přispívejte do relevantních diskuzí, ale zkuste také navázat spolupráci s influencery, případně oslovte své obchodní partnery a umístěte si své odkazy na weby vzájemně. Nezapomínejte také na různé anchor texty, tedy ty viditelné a zvýrazněné části odkazů.

 

Chcete s linkbuildingem začít, ale nevíte jak? Naše marketingové oddělení vám s tím rádo pomůže.

Komentáře