Řešení pro realitní kanceláře

Jak značně zvýšit cenu nemovitosti těsně před prodejem?

Naprosto typická situace odehrávající se ve většině nemovitostí – majitelé se rozhodli nemovitost prodat a na poslední chvíli se snaží zvýšit její cenu, aby na prodeji co nejvíce vydělali. Zvláště pak tehdy, když jim realitní makléř ohodnotí tržní cenu mnohem níž, než ve skutečnosti očekávali. Je však možné úpravami na poslední chvíli rapidně zvýšit cenu nemovitosti?

home staging

 

Vždy mějte na paměti, že vaše nemovitost má jen takovou cenu, za kterou jsou druzí ochotni ji koupit.

Existují věci, které prokazatelně cenu nemovitosti zvýší, ale vedle toho je také mnoho úprav, které vás vyjdou zbytečně draho a na ceně nemovitosti se prakticky neprojeví. Zjednodušeně řečeno platí jednoduché pravidlo – co je očím neviditelné, to cenu nemovitosti nezvýší. Potom se samozřejmě nevyplatí do takových věcí investovat.

Opravte vše, co na první pohled bije do očí

Smysl má opravit vše, co vidíte na první pohled. Cena nemovitosti do vysoké míry závisí především na detailech. Mechem zanešené tašky na střeše, prasklé okno nebo třeba zrezlé okapy na nikoho dobrý první dojem neudělají. I přesto, že se nejedná o nákladné položky v případě opravy, snižují výrazně v očích kupujících cenu nemovitosti, a  co hůře – vyvolávají pochyby.

Je to skutečně tak, věřte, že u nemovitostí je první dojem stejně důležitý jako u lidí. Je totiž tím, co skutečně prodává.

Nepodceňujte ani úklid. Je prokazatelné, že uklizená a upravená nemovitost k prodeji má mnohem vyšší cenu než v opačném případě. Pokud je možné detaily nějakým způsobem vylepšit a není to příliš nákladné, potom na nic nečekejte a dejte se rovnou do práce, vyplatí se to. Můžete například natřít okenní rámy, pokud nemáte plastová okna, stejně tak opravíte i zrezlé okapy. Nová barva neuškodí například ani radiátorům. Zamyslete se, co by šlo levně opravit nebo vylepšit.

Realitní software

Základy home stagingu zvládnete sami

Jak už bylo zmíněno, cenu nemovitosti na poslední chvíli nezvýší ani tak funkční úpravy, jako spíše ty estetické. Právě touto zásadou se zabývá home staging, který připravuje nemovitosti k focení na inzeráty a také na osobní prohlídky kupujících. Jeho úkolem je pomocí drobných zásahů zvýšit cenu i zájem o nemovitost. Mnoho zásad home stagingu však zvládnete sami, podívejte se, co všechno musíte před prodejem udělat.

  • vykliďte všechen nepotřebný, nepoužívaný nebo starý nábytek a důkladně ukliďte, nezapomeňte na koupelnu, toaletu ani okna.
  • z místností odstraňte všechny maličkosti, které zbytečně roztříští pozornost
  • snažte se pokoje udržet provzdušněné a prostorné, pomůže k tomu lepší rozmístění nábytku
  • pokoje můžete vymalovat na bílo, to navozuje dojem čistoty
  • jestliže máte domácí zvíře, dbejte na to, aby po něm nebyly patrné stopy
  • odstraňte příliš osobní věci, například rodinné fotografie apod.
  • při focení nebo prohlídce nechte vždy rozsvícená světla
  • během osobních prohlídek pokoje příjemně provoňte

 

TIP: Pokud prodáváte prázdnou nemovitost bez vybavení, vybavte ji alespoň na focení do inzerátu nábytkem a menšími dekoracemi. Prázdné byty se prodávají špatně, navíc místnosti pak vypadají opticky menší.

Cílem home stagingu je vytvořit takový prostor, který nebude působit osobním dojmem, možná je výsledkem až hotelový vzhled. Potenciální kupující si tak budou v bytě moci jednodušeji představit svůj budoucí domov. Navíc takové prostory působí čistě a uspořádaně. Home staging dokáže téměř zázraky – prodá nemovitost rychleji a za vyšší cenu.

Inzerci nepodceňujte, má svá jasná pravidla

Vzhledem k tomu, že dnes se nemovitosti prodávají prakticky hlavně přes internet, je potřeba věnovat velkou péči inzerátu. Inzerát je totiž to jediné, co potenciální kupec vidí před samotnou prohlídkou, právě na základě inzerátu se rozhodne, zda na prohlídku vůbec půjde – inzerát může spolehlivě navnadit a zvýšit cenu nemovitosti, nebo naopak zcela odradit.

Inzeráty berte jako prostředek marketingu. Snažte se, aby právě ten váš byl jedinečný a atraktivní, zkrátka vnímejte inzerát jako reklamu na nemovitost.

Jak už bylo zmíněno, dobrý inzerát zvedne cenu nemovitosti. Proto si dejte záležet na textech. Ty musejí být úplné, ale přitom stručné, protože zbytečně dlouhý popis spíše odradí. Pozor si dejte na pravopisné a gramatické chyby, ty jednoznačně snižují důvěryhodnost takového inzerátu. Mnoho textů je zbytečně zmatených, postupujte při jejich tvorbě systematicky.

Klíčové jsou u inzerátů fotografie. Zaujmou totiž na první pohled. Fotografie by měly vždy vzniknout v souladu s pravidly home stagingu. Do inzerátu vkládejte jen takové fotografie, které mají skutečně nějakou vypovídající hodnotu. Jako úvodní fotografii zvolte takovou, která je nějakým způsobem jedinečná a odlišuje se – zkrátka tu, která nejvíce zaujme – je něco jako titulní stránka u magazínu.

Rekonstrukce se většinou nevyplatí

Mnoho prodávajících má představu, že je dobré nemovitost před prodejem zrekonstruovat. Určitě se vyplatí opravit na první pohled viditelné závady, ale nikdy před prodejem neinvestujte do rekonstrukce, která není na první pohled viditelná – taková investice se vám totiž téměř nikdy nevrátí. Vždy také záleží, kde se nemovitost nachází, už vůbec nemá cenu rekonstruovat nemovitosti ve špatných lokalitách.

Komentáře