Řešení pro e-shopy

Jaké faktory ovlivňují úspěšnost webu ve vyhledávačích? HTTPS, responzivní design, mikrodata

Fulltextový vyhledávač Google při řazení webů ve výsledcích vyhledávání využívá více jak 200 hodnotících faktorů. Patří mezi ně například: stáří domény, titulky stránek, originální obsah webu, rychlost webu, duplicita obsahu, aktualizace stránek, odkazy ven a dovnitř, URL adresy, aktivita na sociálních sítích, přístupnost, použitelnost nebo hodnocení vlastníka domény.

V dnešním článku si blíže popíšeme tři z nich.

HTTPS a SSL – zabezpečení webu

Google již delší dobu jako jednu ze svých priorit označuje oblast zabezpečení, ukazujete se to například využitím HTTPS zabezpečení u služeb jako Google Drive nebo Gmail.

Nově zařadil HTTPS mezi signály, které ovlivňují pozici webu ve výsledcích hledání.  Prozatím se má jednat o signál méně významný, ale časem by jeho váha měla růst.

Mobilní a responzivní verze webových stránek

Podle dostupných informací Google při vyhledávání na mobilním zařízení ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje webové stránky optimalizované pro mobily a tablety.

Kromě toho Google jednu dobu testoval možnost zobrazení ikonky, která uživateli označuje weby optimalizované pro mobilní zařízení a tím je zvýhodňuje ve výsledcích vyhledávání.

Z hlediska optimalizace pro vyhledávače a přizpůsobení webu pro mobilní zařízení, tak doporučujeme zvážit spíše responzivní design než jednodušší mobilní verzi webu.

Výhodou responzivního designu je podle Matta Cuttse z Googlu neměnnost URL stránek (web zůstává pouze jeden pro všechna zařízení). V případě spuštění klasické mobilní verze totiž může dojít ke vzniku duplicit (nejsou-li stránky správně označeny) a rovněž dochází k tříštění “síly webu” (dělení zpětných odkazů, sdílení apod.).

Zkrátka responzivní web je pouze jeden, zato při spuštění mobilní verze webu vznikne “druhá” webová stránka s obdobným obsahem a to se fulltextovým vyhledávačům včetně Googlu “nelíbí”.

Mikrodata

Slouží k označkování vybraných informací na webu. Tyto informace jsou pak strojově zpracovatelné pro fulltextové vyhledávače nebo například hlasové čtečky.

Výborně se hodí například pro e-shopy nebo firmy, které organizují různé události. Mikrodaty lze označit cenu, název produktu, skladovou dostupnost, obrázek, datum události, hodnocení apod.

Tato data následně může Google zobrazovat ve výsledcích vyhledávání.

scheme
příklad zobrazení mikrodat

K označení webu mikrodaty lze využít například specifikaci schema.org nebo nástroj Google Data Highlighter.

Mikrodata nemají přímý vliv na pozice ve výsledcích vyhledávání, ale jejich využitím můžeme zvýšit proklikovost našeho odkazu ve výsledcích vyhledávání. Odkaz se zobrazenými mikrodaty je zkrátka ve výsledcích vyhledávání viditelnější a zajímavější.

Komentáře