Informace pro klienty, Návody a rady, Online marketing, Stojí za pozornost

KŘIŠŤÁLOVÁ KOULE, POVĚZ NÁM, CO NÁS ČEKÁ VE SVĚTĚ WEBDESIGNU V ROCE 2019?

Nemusíme být věštci, abychom si mohli udělat obraz o tom, co nás v novém roce čeká a jakým směrem se bude webdesign ubírat.

Co můžeme tedy v ideálním případě očekávat?

1. Minimalismus

Odzvonilo přeplácaným webům. Důraz je kladen na čistotu, jednoduchá cílená sdělení a rychlost. Rychlost načítání i rychlost dosažení požadované akce. Máte 3 sekundy. Navzdory tomu se stránky více protahují (uživatelé nemají problém rolovat) a informace tak mohou více vyznít či dýchat. Ke slovu se dostávají velké čisté atraktivní plochy barev a jednoduché geometrické tvary.

2. Emoce

V záplavě informací vsaďte na emoce. Odzvonilo sliderům a ohraným fotografiím z fotobanky. Díky bannerové slepotě, schopnosti uživatelů internetu ignorovat vše, co jen jako reklama vypadá, je třeba přemýšlet nápaditěji. To samozřejmě nahrává multimediální tvorbě a do popředí se tak dostávají důmyslně sestříhaná videa, animace, parallax efekty (které již nejsou žádnou novinkou), osobité ilustrace a realistické fotografie.

Ostravská aukční síň gif Poski.com

3. Asymetrie

Z webů se pomalu vytrácejí pravidelné bloky (pruhy) informací, které jsou nahrazeny asymetrickými kompozicemi, často oddělenými pouze prázdným prostorem, díky kterému si můžeme jednotlivá sdělení více „užít“. Webdesigneři se nebojí experimentovat a odlišovat se od zaběhlých standardů. Vidět to můžeme i u navigace, která měla dlouho svůj strnulý vzhled. Ten vycházel z předpokladu, že by lidé měli problém se na webech orientovat. Nyní i zde dochází k inovacím a větší kreativitě. Navigace je často schována do hamburgeru, což řeší nejen častý problém s místem, ale také otevírá nové možnosti efektům a vzhledu navigace po rozbalení.

Webové stránky Divadlo Mír od Poski.com

4. Typografie

Zde weby udělaly obrovský krok vpřed. Typografie, která byla dlouho malinko opomíjená, se stala TOP 1. Texty se zkrátily a zvětšily. Důraz je kladen na čistou, vzdušnou a přehledně členěnou typografii s výraznými nadpisy. Texty neplní již roli pouze informativní, ale také estetickou. Často se objevují v pozadí, tvoří různé kompozice, vybíhají ze stránek nebo fotografie, jsou animované nebo součástí parallax. I zde se tyto trendy budou nadále rozvíjet, pracovat se bude i s kombinacemi různých fontů (maximalně však dva vizuálně rozdílné fonty v různých řezech). A na to se moc těšíme.

Typografie webových stránek od Poski.com

5. Multimédia

Pojďte pane, budeme si hrát! A že bude s čím. S rostoucím zájmem o multimédia, roste i nabídka softwaru, který usnadňuje práci s pohybovými efekty na webu a nové vizuální prvky jsou tak dostupnější než kdykoliv předtím. Videa v pozadí už jsou téměř standardem, stejně tak parallax efekty. Nově se však budou prosazovat různé mikro-animace, interakce při najetí myší, které uživatelům pomáhají porozumět webu. Přibudou cinemagrafy – menší opakovaný pohyb ve fotografiích (déšť, kouř, vítr…), které nám zahrají již na zmiňované emoce. Čekají nás i osobité animace různými technikami, infografiky, 3D vizualizace a hry.

Multimédia na webových stránkách od Poski.com

To, jak bude ale webdesign nakonec vypadat, záleží také na 5-ti věcech:

1. Typ projektu

Rozdíl v grafice a chování webu bude znatelný, pokud půjde o prezentaci (firemní stránky), e-shop nebo o webovou aplikaci. Jen zřídkakdy si můžete dovolit postavit grafiku nad funkčnost a přehlednost webu, o kterou jde především.

2. Cílová skupina

Navrhnout hyper super moderní web pro cílovou skupinu, která nebude umět se stránkami zacházet a ovládat, není na místě. I zde je třeba zacházet se vzhledem a chováním webu s rozmyslem.

3. Čas a peníze

Čas jsou peníze a ve světě internetu to platí dvojnásob. Pokud chcete, aby váš web vypadal a šlapal jako nejnovější typ Ferrari, nemůžete ho kupovat za cenu ojeté Fabie. Webové stránky jsou složitý systém, který je třeba pečlivě naplánovat, navrhnout, zkonstruovat a také důkladně otestovat. Pokud na některý z kroků celého procesu není dostatek času, odrazí se to nejen na jeho vzhledu, ale také na chodu a úspěšnosti projektu. V tomto případě je často lepší projekt nasadit na dobře fungující a otestovanou šablonu než tvořit něco nového, co nebude fungovat. Web je jako auto. Nezáleží pouze na karoserii, ale i na motoru, který jej pohání. Nesmí chybět žádná součástka a je třeba se o něj průběžně starat. Jinak rychle zreziví a budete muset investovat do nového.

Webové stránky Poski.comhttps://www.poski.com/produkty/webove-stranky?utm_source=blog&utm_medium=social&utm_campaign=blog

4. Klient

Tisíc lidí, tisíc chutí. Pokud má klient rád country, jen těžko ho přesvědčíte o tom, že heavy metal bude pro jeho business vhodnější. Stejnou důležitost mají i správné ingredience. Pokud klient nedodá potřebné informace a podklady, jen těžko z vody uvaříte aspoň chutnou polévku. Zázraky na počkání a nemožné do tří dnů neumíme. Takže bez klienta to nejde. Jen ten nejlépe ví, jak jeho business funguje, kde jsou jeho silná i slabá místa, kdo je jeho konkurence. My jsme experti na weby, nikoliv na vaše podnikání.

5. Dobře fungující tým

Pokud se nejedná o projekt malého rozsahu, v zásadě se neobejdete bez dobře fungujícího a spolehlivého týmu. Každý dělá to, co umí nejlépe. Jedině tak může vzniknout pěkná, dobře fungující práce.

Alice Brůnová

Grafička Poski.com

Komentáře