Nezařazené

Menej je niekedy viac alebo prečo by ste nemali chcieť tisíce fanúšikov na Facebooku

Tisíce fanúšikov a click-farmy

Otvoríte Facebookové stránky a tam uvidíte tisícky fanúšikov. Uznanlivo kývate hlavou a rozmýšľate, ako zvýšiť počet fanúšikov tej vašej. Je tu pravdepodobnosť, že sa vlastník stal obeťou marketingu založeného na princípe tzv. click-firiem, preto ak sa k vám dostane podobná ponuka, ruky od nej rýchlo preč. Click-farmy sú totižto miesta, kde sa sústreďuje ľudská práca najčastejšie z juhovýchodnej Ázie (Bangladéš, India, Indonézia alebo Filipíny). Úlohou takto najatých ľudí na click-farmách je čo najrýchlejšie zakladať profily na Facebooku a ako na bežiacom páse naklikávať „lajky“. Aby sa vyhli odhaleniu, klikajú niekedy na stránky, za ktoré zaplatené nemajú. Obvykle pracujú na tri smeny a sú platený v priemere okolo 120 $ za rok. 

Prečo by ste nemali chcieť tisíce fanúšikov?

Aj keď je predstava získania stoviek fanúšikov v krátkom čase pre firmy veľmi lákavá, do budúcnosti táto investícia môže mať fatálne následky a sami sa tak môžete pripraviť odoterajšie množstvo aktívnych fanúšikov.  Ako sa to môže stať? V súčasnosti sa príspevok po zadaní na Facebook zobrazí len určitej časti vašich fanúšikov, aby sa zistilo, akú má príspevok šancu, povedzme že ich je 10 % z celkového počtu užívateľov. Z nich je len časť aktívnych fanúšikov, ktorá bude na príspevok reagovať alebo ho zdieľať. Následne, podľa ich reakcií sa bude príspevok šíriť a ukazovať ďalším fanúšikom. Čo sa však stane, ak sa počet vašich fanúšikov rozrastie o stovky falošných z krajín, ktoré nemajú s vašim produktom alebo firmou nič spoločné? Príspevok sa zobrazí znova vybranej časti fanúšikov, ale počet aktívnych fanúšikov sa v pomere k celkovým výrazne zníži. Tak klesá aj vaša šanca úspešne príspevok šíriť ďalej a zamotávate sa do špirály, ktorá pochováva zmysel kontaktu vašho produktu alebo firmy s jeho fanúšikmi.

Budúcnosť marketingu na Facebooku?

Od konca minulého roka klesala využiteľnosť  facebooku pre marketingové účely bez platenia. Dôvodom je pokles zobrazenia príspevkov zo 16 % na 6 % z celkového počtu fanúšikov, stránky s vysokým počtom fanúšikov nad 500 000 dokonca zobrazovali príspevky len 2 % fanúšikov. Podľa predpovedí Social Ogilvy a ich štúdie bude v blízkej budúcnosti počet organických fanúšikov rovný nule a firmy budú marketingové aktivity realizovať v rámci platených služieb. Zásadnou zmenou bude to, že príspevky stránky sa neukážu organickému užívateľovi, pokiaľ nebude mať dostatočný počet lajkov od jeho priateľov.  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*