Návody a rady, Online marketing, Řešení pro e-shopy, Stojí za pozornost

Nejčastější pravopisné chyby na e-shopu. Neděláte je i vy?

Máte vlastní e-shop? Plníte jej obsahem, popisujete produkty, plánujete akce, píšete články… ale často s chybami. Pravopisná chyba (nebo hned několik) je přesně tou věcí, která dokáže určitou skupinu lidí (i mě osobně) odradit od nákupu. E-shop hned vypadá neprofesionálně a zákazníci už nemusí tolik důvěřovat.

Důležité je dbát na pravopis, ale i stylistiku. Zákazníci musí vašemu e-shopu rozumět. Vyvarujte se proto kostrbatým větám, vše si po sobě raději přečtěte a nebojte se v případě, že si nejste jistí, poprosit o radu kolegu nebo starý známý Google. Někdy je totiž těžké oprášit spisovnou češtinu, se kterou jste se prali od základky. Ale výsledek vždy stojí za to.

A jaké jsou pravopisné chyby na e-shopu, na které byste si měli za každou cenu dát pozor?

E-shop, nebo eshop?

Když už ten svůj internetový obchod provozujete, musíte vědět, jak se pravopisně správně píše. Zlenivění jazyka je čím dál horší, takže eshop bez spojovníku najdete pořád ve více textech. Správně je to ale vždy se spojovníkem. E-shop. Podobně jako e-sporty nebo všem dobře známý e-mail.

jak správně psát e-shop

Vy, nebo vy? S velkým nebo malým?

U oslovování klientů a vykání se dá říci, že záleží na vás. (Vidíte? My si vybrali malé “v”.) Obecně se dodržuje poučka, že velké “V” používáte v případě, že oslovujete uctivě jednoho jediného člověka nebo nějak blíže určenou skupinu lidí. Pokud oslovujete zákazníky obecně, není nutné velké “V” psát. U obou variant ale záleží na vašem přístupu, pokud chováte bezmeznou úctu ke všem svým zákazníkům, klidně velké “V” pište. Nezapomeňte ale na e-shopu dodržovat jednotný styl.

Krása a zdravá eshop Clevero

Sleva. Ale rozhodně ne slevněno!

Slevy jsou důležité. Lákáte na ně klienty, plánujete speciální akce na Vánoce, letní sezónu a podobně. Píšete na bannery “Hurá, máme slevněno”? Pak toho rychle nechte. Pravopisně správně je sice sleva, ale sloveso je zlevnit, přídavné jméno zlevněný. Jde o změnu stavu, tedy klasicky se “z” na začátku.

slevněno x zlevněno

30 %, nebo 30%?

Se slevami souvisí i procenta. Věděli jste, že na tom, jestli uděláte mezi číslicí a % mezeru, opravdu záleží? Pokud totiž napíšete číslici a procenta dohromady, získáte jedno slovo – tedy například 30% je třicetiprocentní. Pokud uděláte mezeru, slova oddělíte, takže klasicky 30 % je třicet procent. Jak tedy psát slevu? Jedině 30% sleva, ale zase sleva 30 %. Rozdíl vypadá malý, reálně jde ale o celý význam slova.

správné psaní procent

Jak psát koruny? Stačí “,-” nebo musí být i “Kč”?

Známě pravidlo v jednoduchosti je síla zde platí. Zvolte si vždy jedno označení – buďto vypisujte Kč, nebo vsaďte na oblíbené “,-“. Nikdy ale obojí nekombinujte.

Káva 3v1, nebo 3 v 1?

Prodáváte šampón s kondicionérem, kávu se sušeným mlékem nebo notebook, od kterého lze oddělit klávesnice a vytvořit tak tablet? Pak prodáváte 2v1. Psáno dohromady bez mezer. Stejně tak 3v1, 4v1 a tak dále.

2v1 pravopis

Jak zapsat rozměry? Je správně 50 x 50?

Ne. Pokud zapisujete rozměry dlažby, nábytku nebo jakoukoli plochu, vždy zapisujte vše dohromady. Takže 50×50, 60×90 a podobně.

jak správně zapisovat rozměry

Společnost s ručením omezeným. Píše se s. r. o. nebo s.r.o.?

Dejte si pozor, abyste nepopletli i název vlastní společnosti. Přípustná je pouze varianta s mezerami, tedy “s. r. o.” nebo “spol. s r. o.”, nikdy jinak. To samé platí i například u a. s.

Nevíte si rady s pravopisem a obsahovým marketingem svého e-shopu? Rádi vám pomůžeme. Zkuste to s kreativním marketingovým týmem od Poski.com a vydělávejte na internetu.

Komentáře