Řešení pro e-shopy

Not provided: kam se poděla klíčová slova?

Pokud používáte a sledujete své statistiky návštěvnosti Google Analytics, určitě jste si již všimli kolonky s názvem “not provided“.  Tento údaj se pravidelně objevuje v přehledech klíčových slov, která na webové stránky přivedla návštěvníky.

not provided v Google Analytics
not provided v Google Analytics

Sledování klíčových slov vždy bylo důležitým ukazatelem z hlediska optimalizace pro vyhledávače. Díky klíčovým slovům šlo určit na jaká slova k nám návštěvníci chodí a zda se k nám dostávají spíše skrze znalost značky (brand) nebo obecnější názvy produktů. (chladnička, pračka apod.)

Pozn. sledovat tyto klíčová slova jsme doporučovali i v předchozím článku “proč neměřit pozice klíčových slov ve vyhledávačích“.

Již poměrně dlouhou dobu však není sledování klíčových slov tak snadné jako bývávalo.

Situaci komplikuje “utajení” části klíčových slov samotným Googlem. Samotný vyhledávač přestal v některých případech poskytovat informace o klíčových slovech na která k nám návštěvníci dorazili. Jednoduše si tyto informace nechá pro sebe a část klíčových slov “slije” do jednoho balíku a označí je jako “not provided” (neposkytujeme)

Podíl klíčových slov, který je takto skryt roste už delší dobu, v poslední době však došlo k rapidnímu “zvýšení podílu” a v současné době u některých webových stránek evidujeme až 80 % skrytých klíčových slov.

Vývoj “not provided” v čase sleduje i zajímavý projekt http://www.notprovidedcount.com/

Proč to Google dělá?

Oficiálně kvůli bezpečosti (ochrana proti sledování chování uživatelů), neoficiálně se pak říká, že kvůli podpoře svých placených produktů jako je  PPC reklama u Adwods (Adwords klíčová slova zobrazuje).

Důvod není natolik důležitý, jde o to, jak celou situaci řešit.

Je potřeba:

1) důsledněji sledovat a analyzovat vstupní stránky webu

2) více využívat Google Webmaster tools (obsahuje část dat o klíčových slovech)

3) pracovat s  daty Seznamu (Seznam.cz prozatím klíčová slova “neschovává” a tak můžeme do jisté míry odvozovat Google klíčová slova podle návštěvníků se Seznamu

4) více než kdykoliv předtím se zaměřit na měření konverzí a cílů

 

Komentáře