Informace pro klienty

POZOR na podvodné emaily !!!

Určitě se Vám již stalo, že jste obdrželi nějaký spam, nebo-li nevyžádanou poštu. Ve většině případů je možné nevyžádanou poštu poznat již na první pohled – neznáma emailová adresa, text je v angličtině nebo špatně přeložený do češtiny.

Existují však spamy, které jsou propracovanější a na první pohled vzbuzují důvěru, jsou v češtině, oslovují uživatele celým jménem, obsahují na první pohled pravdivé údaje. Takové to emaily se nejčastěji zasílají za účelem vylákat z uživatelů peníze.

V tomto článku vám detailněji popíšeme dva případy, které se v poslední době vyskytují nejčastěji.

1. Blížící se datum expirace domény

Jedná se o email, který uživatele upozorňuje, že bude v nejbližší době jeho doména expirovat. Aby došlo k prodloužení registrace domény, je nutné kliknout na odkaz uvedený v emailu a vyplnit osobní údaje nebo zaslat určitou částku na nějaký účet. Cílem je dostat od uživatele jeho osobní údaje, např. ke schránce, bankovnímu účtu nebo zavést uživateli do počítače vir, prostřednictvím kterého pak získá jeho údaje či přístup do zařízení.

Jak poznáte, že se jedná podvod?

Důležitým varovným signálem je e-mail odesílatele. Upozornění o expiraci domény zasílá registrátor domény (např. Ignum, Wedos, Active24). Klienti, kteří mají doménu u nás, můžou podobné e-maily rovnou odstranit. Naše klienty kontaktujeme vždy z naší domény @poski.com nebo telefonicky.

Pokud si ale nejste jisti, u kterého poskytovatele máte doménu zaregistrovanou, kdy doména skutečně končí a zda máte vše řádně uhrazeno, můžete si tyto údaje o doméně ověřit. Pro .cz domény můžete použít stránky NIC.CZ. Do pole pro vyhledávání zadáte svou doménu a spustíte vyhledávání. Následně se vám zobrazí údaje o doméně – datum expirace, registrátor apod.

V případě, že máte doménu .eu můžete pro zjištění využít stránku eurid.eu, pro ostatní domény stránku who.is.

Takto si můžete ověřit vše, co potřebujete vědět, abyste na e-maily tohoto typu nenaletěli.

Jak takový email vypadá?

 

 

 

2. Výhružný email o zveřejnění osobních fotografií

Dalším velmi rozšířeným druhem nevyžádané pošty, která má vylákat z uživatelů peníze, jsou e-maily, které uživatelům vyhrožují. Pokud uživatel nezašle peníze na číslo účtu (často se jedná o Bitcoinový účet), tak budou zveřejněny intimní fotografie uživatele nebo mu budou odstraněny všechny soubory v počítači apod.

V žádném případě peníze nezasílejte !!!

Email označte jako nevyžádaná pošta a odstraňte. Pokud byste však měli podezření, že je email zaměřen proti vaší konkrétní osobě, je potřeba situaci nahlásit na policii s podezřením na vydírání.

Jak takový email vypadá?


 

 

 

 

 

 

V případě jakýchkoliv dotazů na dané téma se neváhejte obrátit na naši technickou podporu.

  • Telefon: 733 534 704
  • E-mail: podpora@poski.com

Komentáře