Návody a rady, Online marketing, Řešení pro e-shopy

PPC reklama: Jak tvořit kampaně? A proč spolupracovat s agenturou?

Co je PPC reklama?

PPC reklama je mocný nástroj online marketingu, který se neustále vyvíjí. Zkratka pochází z anglického Pay per Click, platí se zde tedy za proklik na cílovou stránku. Zaplatíte tady jen za člověka, kterého vaše reklama zaujme, pokud na ni neklikne, neplatíte nic. Oproti jiným marketingovým nástrojům (jako mohou být třeba letáčky nebo billboard) tak platíte opravdu jen za své potenciální zákazníky.

Volba správných cílů

Úplně první věc, na kterou byste se měli soustředit, pokud se chcete vrhnout na PPC kampaně v Google Ads a Skliku, je volba správných cílů. Pokud jste majitelem e-shopu, určitě bude vaším cílem navýšení počtu konverzí a tržeb. Pokud ale provozuje klasický web bez e-shopu, může být vaším cílem odeslání poptávky, přidání kontaktu pro newsletter nebo třeba i zvyšování povědomí o značce. Cíle totiž nemusí vždy být snadno měřitelné a nemusí docházet k jejich plnění už v den spuštění reklamy. Doporučujeme vám proto sledovat i dílčí konverze a cíle, jako je například volání a podobné.

loga Google Ads a Sklik

Výhody PPC

Rychlost

Chcete vytvořit své první PPC kampaně? Jejich nastavení a nasazení reklam můžete zvládnout opravdu rychle. Pokud srovnáme třeba práce na PPC a SEO (optimalizaci pro vyhledávače), úspora času je neuvěřitelná. De facto hned po svém nastavení jsou PPC reklamy spuštěny a okamžitě získávají své pozice a případně i konverze. Záleží samozřejmě také na kvalitě reklam a vašem rozpočtu.

úprava ppc reklamy

Flexibilita

Stát se to může každému – uvidíte ve své reklamě pravopisnou chybu, překlep, nebo změníte ceny na e-shopu a najednou vám reklamy nesedí s realitou. Není nic jednoduššího než reklamu upravit. Změny jsou takřka okamžité a upravovat můžete nejen konkrétní reklamy, ale i celé PPC kampaně. Reklamy můžete ubírat i přidávat, stejně tak je možné vytvářet a měnit užitečná rozšíření.

Cílení

Obrovskou výhodou PPC je cílení přesně na uživatele, kteří hledají přímo vaše služby nebo produkty, nebo které by vaše nabídka mohla zaujmout. Buďto tak uživatelé zadají do vyhledávačů patřičné vyhledávací dotazy (např. dovolená 2019) nebo se pohybují na stránkách s konkrétním zaměřením a vaše služba odpovídá jejím zájmům (např. weby cestovních kanceláří, cestovatelské blogy). Takové cílení lze jednoduše nastavit a jedná se i o poměrně levnou variantu. Porovnejte si třeba umístění banneru na zpravodajský web, kam chodí snad opravdu všichni, a přímo na stránky vyhledávání dovolených. Je jasné, co pro vás bude výhodnější.

ppc cílení

Omezení rozpočtem

Platíte jen za kliknutí na reklamu a můžete si tak nastavit přesně, kolik chcete denně utratit peněz. Rozpočty můžete průběžně snižovat i zvyšovat, podle toho, jak se vám zrovna bude dařit nebo také podle aktuální sezóny. Nemůže se vám stát, že přečerpáte své rozpočty a budete muset doplácet tisíce. Všechno budete mít plně pod kontrolou a vhodnou optimalizací jak denního rozpočtu, tak i maximální ceny, kterou jste ochotní dát za proklik, můžete svůj zisk maximalizovat.

Měření

Výsledky svých PPC kampaní můžete přesně a jednoduše měřit. Budete tak mít přehled o plnění cílů, které jste si stanovili na začátku vaší PPC strategie. V přehledných grafech a tabulkách najdete jak aktuální hodnoty, tak i srovnání s jinými obdobími – předchozím měsícem i rokem. Neměříte přitom jen konverze, ale víte průměrné CPC (cenu za proklik), CTR (míru prokliku) a PNO (podíl nákladu na obratu).

Konkurenceschopnost

Pokud se svým byznysem teprve začínáte a máte velkou konkurenci, PPC vám mohou pomoci se zviditelněním. V organickém vyhledávání byste v začátcích měli velice nízké pozice, ale díky PPC reklamám máte šanci dostat se i na TOP 3 vrchní místa. Tím, že si svou lepší pozici nejprve zaplatíte, můžete o sobě zvýšit povědomí a v budoucnu se i propracovat na dobrá místa přirozeně.

ppc reklama Poski REAL realitní systém

Přínos PPC

Jak už jsme naznačili, přínosem PPC kampaní nejsou jen konverze. Pro začínající podnikatele mají výhodu přinést okamžitou relevantní návštěvnost při zachování nízkých nákladů, pokud jsou kampaně správně cílené. V rámci optimalizace PPC reklam můžete také objevit nové obchodní příležitosti a možnosti rozšíření obsahů. Pomocí vyhledávacích dotazů objevíte, co lidé hledají a co je zajímá, a máte tak možnost pár úpravami získat další klienty. Pomocí PPC si můžete ověřit i svůj obchodní potenciál. Jsou obory, kde vám PPC reklamy přinesou stejný počet konverzí jako organické vyhledávání, stejně jako existují obory s vysokou konkurencí, kde se i s dobře nastavenou kampaní budete muset o zákazníky poprat.

PPC strategie

Podle typu cílů, které si stanovíte, si vybudujete PPC strategii, které se budete ve svém podnikání držet. Nemůžete jen náhodně cílit na různá klíčová slova, prvotní PPC analýza, navržení struktury kampaní, remarketing i následná pečlivá optimalizace je vždy nutností. Kvalitní PPC strategie by měla být ideálně provázaná se všemi vašimi činnostmi online marketingu, ale i offline aktivitami, jako mohou být různé televizní reklamy nebo tištěné materiály.

grafy nanalýza

Report PPC

Máte rozjeté PPC kampaně a potřebujete vědět, jak na tom aktuálně jste? Ať už si děláte PPC sami nebo jste tuto zodpovědnost svěřili marketingové agentuře, vždy je důležité aktuální pokroky (nebo propady) reportovat.

Chtějte vědět co se realizuje

Pokud vám agentura pravidelně zasílá reporty, kde je jejich činnost popsána jako “správa PPC”, nebojte se zeptat. Chtějte mít absolutní přehled o všech činnostech, můžete si tak být jistí, že na vašem účtu byly opravdu provedeny různé práce a dokonce i v jaké míře. Ideální je, když vám správce PPC dává jasné zprávy o činnostech typu “vytvoření nové kampaně cílené na…”, ” redukce vyhledávacích dotazů…”, “optimalizace CPC v produktových kampaních…” apod.

Automatické reporty PPC

Možnost automatických reportů PPC je u nás dostupná jak na Google Ads, tak i na Skliku. Zde jsou reporty téměř bez práce, stačí si vyexportovat soubor, případně upravit jeho parametry podle toho, co vás nejvíce zajímá. Další nástroj pro snadnou tvorbu reportů a přehledů je Google Data Studio, díky kterému můžete vytvářet přehledy napříč kanály a v budoucnu si již pouze měnit časový rozsah reportu. Skvělou funkcí tohoto nástroje je také zasílání reportu přímo na e-mail s možností nastavit pravidelnost (denně nebo týdně) bez jakéhokoliv dalšího úsilí.

banner marketing Poski.com

Proč si nechat PPC spravovat agenturou?

Šetříte peníze a čas

Spolehnout se v oblasti PPC na profesionální agenturu vám může ušetřit nejen hromadu starostí, ale i čas, který byste strávili poznáváním Skliku i Google Ads a přípravou kampaní. Tento čas tak můžete strávit efektivněji a pracovat na jiném rozvoji podnikání. Také eliminujete možnost začátečnických chybných rozhodnutí, které by vás mohly stát zbytečné peníze.

Znalosti a práce specialisty

Jedním z největších přínosů agentury jsou její specialisté. Marketing se neustále rychle vyvíjí a pro podnikatele tak může být těžké naskočit do rozjetého vlaku. Agenturní PPC specialisté všechny nové trendy sledují a učí se je, v jejich práci tak můžete počítat i se zavedením novinek. Super jsou také zkušenosti z projektů, které už mají specialisté za sebou. Pokud u jednoho klienta vyřeší problém, stejným řešením pak mohou pomoci i dalším. To u samosprávy kampaní odpadá a podnikatelé si tak musí sami věci zdlouhavě dohledávat a pořádně je nastudovat.

Chcete se spolehnout na opravdu profesionálně odvedenou práci a nechcete marnit svůj čas nad nefunkční strukturou PPC kampaní? Neváhejte se nám ozvat. Náš marketingový tým Poski.com s vámi vše probere a pomůže vám k ještě úspěšnějšímu podnikání.

Komentáře