Návody a rady, Online marketing, Stojí za pozornost

Práce s blogery – jak na to?

Blogy o módě, cestování, fotografování, vaření, technice a všemožných dalších tématech s rozvojem Instagramu nezmizely, ba naopak jsou pořád populárnější. Moderní blogeři totiž propojili své psaní s kreativními a efektními příspěvky na sociálních sítích, a tak si získávají stále více fanoušků. Proč jsou tihle influenceři důležití pro marketing, jakou mají moc a jak s nimi co nejlépe spolupracovat? Připravili jsme pro vás základní principy práce s blogery, abyste se nespálili a dokázali s jejich pomocí svůj byznys pořádně nakopnout.

Proč s blogery pracovat?

Kromě toho, že dokáží blogeři svým čtenářům představit nějakou novinku, na ně taky mají velký vliv. Kdejaká slečna chce mít nejnovější rtěnku doporučenou oblíbenou beauty blogerkou, pán tří psů zase příště sáhne po jiné značce granulí, protože o nich četl opravdu skvělý článek. Důležité je stanovit si, co chcete, aby vám spolupráce s blogery přinesla. Chcete zvýšit povědomí o své značce? Prodat více produktů? Je vaším cílem vyšší návštěvnost na webu? Nebo chcete získat další stovku fanoušků na Facebooku? Blogeři vám k tomu všemu mohou dopomoci, nezáleží to ale jen na vás. Bloger sám musí chtít být s vaším byznysem spojován.

Influencerka - blogerka

Linkbuilding a blogeři

Jak spolupráce funguje? Cílem je budování zpětných odkazů, neboli linkbuilding. Jde o velice důležitý proces nejen z hlediska SEO. Kromě vlivu na vyhledávače má linkbuilding i potenciál zvýšení návštěvnosti vašeho webu či e-shopu. Jednoduše se na něj lidé častěji prokliknou. Aby váš odkaz umístěný na jiné stránce měl velkou váhu, musíte cílovou stránku pečlivě vybírat i podle domain ranku, který ukazuje kvalitu webu. Ten můžete zjisti pomocí různých nástrojů – např. od Ahrefs, Majestic nebo Google. Kde všude můžete odkaz umístit si můžete přečíst v našem shrnujícím článku. Obecně ale platí, že blogy influencerů jsou jeden z nejjistějších způsobů linkbuildingu a dokáží téměř přesně zasáhnout vaši cílovou skupinu.

Kde kvalitní blogery najít?

Ještě nemáte s blogery zkušenosti a nevíte, kde je najít? Jděte na to jednoduše. Zkuste do svého vyhledávače napsat “blog o zdravé výživě”, “blog o focení” nebo jakékoli jiné zaměření. Vyzkoušet můžete i vyhledávací dotazy typu “recenze  iPhone X”, “hodnocení kočárku” a podobné. Existují také agentury, které blogery zastupují, a webové stránky přímo pro ně – blogerky.cz a bloggerse.com.

Spolehlivou metodou je i pročtení komentářů u článků na blogu. Blogeři podobného zaměření často mezi sebou své články čtou a komentují si je. Objevením jednoho blogera tak můžete narazit na několik dalších. Pokud hledáte influencery na Instagramu, vyplatí se procházet hashtagy. Zde ale dejte pozor, abyste se zaměřili na ty české jako #czechblogger, #blogeri, #blogerka a podobné.

Blogeři z vyhledávače

Online-marketing Poski.com

Jak blogery vybrat?

Našli jste si několik blogerů, kteří na vás působí slušně? Teď je čas na ověření, jestli pro vás tahle spolupráce může být příhodná. Podívejte se, jak často jsou blogeři aktivní. Píší dva články týdně, nebo už se tři měsíce neozvali? Někdy se prostě blogeři rozhodnou skončit nebo si dát delší volno. Jak reagují influenceři na komentáře? Odpovídají na dotazy a vedou se svými fanoušky diskuzi? Nebo jen neustále děkují za chválu? Dobrý bloger si se svými čtenáři buduje vztah.

Zejména na sociálních sítích se můžete přesvědčit o množství relevantních fanoušků. Lajkují české blogerky neidentifikovatelní lidé s cizím (nejčastěji indickým) jménem? Má bloger 50 tisíc fanoušků, ale na fotce jen 500 lajků nebo na videu 1 000 shlédnutí? Pak je tady něco špatně a bloger si své fanoušky nejspíše koupil.

Dobré pro váš business není ani velké množství spoluprací a propagací na stránkách blogů. Pokud je každý druhý článek zaplacený, fanoušky to rychle přestane bavit. Raději se zaměřte na takové blogery, kteří si z nabízených spoluprací vybírají jen ty, které je opravdu zajímají.

Facebook instagram bloger

Nejdůležitější rady na závěr

Zúžili jste svůj výběr na pár opravdu spolehlivých blogerů, kteří by mohli vašemu podnikání pomoci? Pak už je načase je oslovit s nabídkou a dohodnout spolupráci. Máme pro vás ale ještě pár základních rad, které se opravdu vyplatí dodržovat.

  • Nehoňte se za velkými čísly. Slavný bloger, který si nechá dobře zaplatit, může vašemu podnikání pomoci méně než několik menších influencerů, kteří článek napíší takzvaně ” za hubičku”.
  • Dejte blogerům čas. Nejsou to lidi, kteří od rána do večera jen sedí u e-mailu a čekají na nabídku. Často blogují při práci, studiu nebo třeba rodičovské dovolené. Nenaléhejte proto na ně a buďte trpěliví.
  • Vždy buďte slušní a profesionální. To, že se jedná o mladou slečnu blogerku ještě neznamená, že jí můžete tykat jako byste byli staří známí. Přece jen jde vždy o obchod, do kterého byste měli vstupovat s úctou.
  • Dělejte si přehlednou databázi. Vámi nalezené blogery si pečlivě zaevidujte, zapiště si jejich obor, čtenost, aktivitu i případnou cenu. Budete tak mít po ruce rychlý přehled o tom, s kým už jste spolupracovali, a zároveň i seznam dalších kontaktů.

Pokud byste si při spolupráci s blogery a influencery nevěděli rady, neváhejte se obrátit na naše marketingové oddělení Poski.com. Rádi s vámi vše prokonzultujeme a připravímě řešení na míru 🙂

Komentáře