Návody a rady, Online marketing, Stojí za pozornost

Pravidla copywritingu aneb co dělat, aby text nečetla jen vaše máma?

Naplnit web obsahem zvládne úplně každý. Sepsat několik článků, přidat nějakou tu fotku a zveřejnit své dílo můžete už za pár desítek minut. Jen se ve finále nesmíte divit, když se vám na stránky podívá jen vaše máma. Vytvořit profesionální text, který odpovídá standardům SEO a zároveň je čtivý, totiž není jen tak. My v Poski.com máme na obsahový marketing zkušený tým copywriterů, kteří dodržují jasná pravidla. Jak tedy psát jako mistr copywriter?

Respektujte cílovku

Píšete text o možnostech ekologického vytápění na odbornější web nebo popisujete nejnovější módní trendy teenagerů na blog e-shopu? Vždy si musíte uvědomit, kdo váš text bude číst, a podle toho jej přizpůsobit. Můžete si dovolit hovorové výrazy a novotvary, nebo naopak můžete občas použít i odborný výraz z oboru? Jak staří vaši čtenáři budou? Bez jasně definované cílovky dobrý text napíšete jen velice těžko.

Psaní na klávesnici, copywriting

Soustřeďte se na důležité

Pochopit cíl textu a jeho téma je prvním předpokladem pro to, abyste v textu zvládli vypíchnout to nejdůležitější a nejzajímavější. Co bude pro čtenáře atraktivní? Které informace jsou už zbytečné a každého jen zahltí informacemi? Zaměřte se na fakta a jednoduše pochopitelné principy.

Marketing Poski.com
Marketing Poski.com

Klíčová slova – vaše hlavní zbraň

Předtím, než se pustíte do samotného psaní, měli byste si zanalyzovat klíčová slova. Tedy slova, pod kterými lidé hledají vaše produkty nebo služby. Bezplatně si můžete udělat analýzu jednoduše na Skliku nebo v Google Ads, případně použít nějaký z placených programů. Klíčová slova, která vám z analýzy vyjdou, byste měli v textu používat v “akorátní” míře. Když jich použijete moc málo, budete méně vyhledávání. Pokud zase příliš hodně, čtenáři se textem budou muset dlouho prokousávat a pravděpodobně jej nedočtou.

Píšící žena, copywriting

Zapomeňte na složitosti

Extrémně dlouhá souvětí, nekonečná nálož přívlastků a mezi tím všudypřítomná výplňková slova. Jde to i bez nich! Snažte se vždy vystihnout podstatu co nejlépe a nejjasněji. Cizí výrazy, které nemusí každý chápat, vysvětlete nebo nahraďte synonymem. Ze svého slovníku na čas vymažte metafory, náročná přirovnání a další básnické výrazy. Nepíšete přece historický román.

Využijte češtinu naplno

Oprašte své češtinářské umění ze školy. Nemyslíme jen bezchybný pravopis a používání čárek ve větách. Neopakujte zbytečně slova, navazujte logicky myšlenky. Snažte se taky aktivně zapojit svého čtenáře – používejte řečnické otázky, oslovujte. Trpný rod nahraďte za činný, text bude působit svěžeji.

Pokud si s textem a obsahem nevíte rady – nevadí. Napište nám na marketing@poski.com a my vám rádi pomůžeme.

Komentáře