Informace pro klienty, Návody a rady, Stojí za pozornost

Proč na e-shopu zavést platbu bitcoiny?

Kavárny, restaurace, obchody a nově i velké e-shopy jako Alza.cz umožnily platbu virtuální měnou bitcoin. Dle statistik zaplatíte bitcoiny v Praze na více místech než kupříkladu v Londýně či Paříži. Celkově se počet českých obchodníků využívajících bitcoiny vyšplhal na několik tisíc a jejich růst nezastavilo ani EET.

Co jsou bitcoiny?

 

Co vlastně bitcoiny jsou, proč se začaly používat a jaké výhody nabízí plátcům i internetovým obchodníkům? Shrnuli jsme pro vás to nejdůležitější, co o této virtuální měně potřebujete vědět.

Co jsou to bitcoiny

Bitcoin vznikl v roce 2009 coby nezávislá, internetová měna, kterou, na rozdíl od standardních valut, nelze ovlivňovat, devalvovat ani padělat. Počet bitcoinů v oběhu je pevně stanovený a v roce 2140 by se mělo jednat o 21 milionů. Tím, že se měna vytváří uměle, s pomocí speciálního softwaru, vyznačuje se vysokou volatilitou, tj. proměnlivostí kurzu. Aktuálně má 1 bitcoin hodnotu 3 411 USD, tedy asi 76 100 CZK (kurz k 10. 8. 2017).

Proč bitcoiny využívat?

Platba a příjem bitcoinů se v Česku těší rostoucí popularitě. Krom fanoušků virtuálních měn se k nim připojují také provozovatelé e-shopů. Podívejme se tedy na hlavní výhody, které bitcoiny nabízejí.

Minimální transakční poplatky

Nespornou předností je, že při platbě bitcoiny neplatíte transakční poplatky žádné třetí straně, jako jsme zvyklí u běžné měny. Minimální poplatek, který někdy bývá stržen, putuje na konto zákazníka.

Tvorba e-shopy

Bezpečnost

Osobní údaje, hesla, potvrzovací kódy, čísla platebních karet – obavy ze zneužití osobních dat můžete při platbě v bitcoinech klidně hodit za hlavu. Nikdo je po vás totiž nebude chtít a obejdete se i bez komunikace s bankami. Při transakci je velmi důsledně zjišťováno, zda dotyčný disponuje dostatečným finančním obnosem. Dlužno dodat, že převod bitcoinů je nevratný, a při zadávání částky tedy buďte velmi pozorní.

Měna bez inflace

Bitcoiny mají pevně stanovené množství, které je a bude v oběhu. Z toho důvodu, při zachování aktuálních pravidel o manipulaci s bitcoiny, u této měny nemůže dojít k inflaci.

Rychlost platby

15 minut – taková je zpravidla maximální doba, během níž peníze doputují na účet obchodníka. Při transakci bez potvrzení probíhá převod financí okamžitě.

Jednodušší přeshraniční obchodování

Pokud chcete vstoupit na mezinárodní trh, bude vám virtuální měna skvělým pomocníkem. Při obchodování se zahraničními subjekty vám totiž nebudou strhávány vysoké transakční poplatky, jako tomu je při platbách v korunách a dalších měnách.

Obchody, směnárny i „bitcoinmaty“

Plátci v bitcoinech nyní mohou své finance směňovat za klasickou měnu, a dokonce využívat služeb bitcoinových bankomatů, kde tyto peníze můžete prodávat i kupovat a kterých v Česku aktuálně funguje 5.

Konkurenční výhoda

Českým obchodníkům hraje do karet i fakt, že navzdory rostoucímu zájmu představují bitcoiny stále spíše okrajovou záležitost. Prodejce, který klientům platbu v bitcoinech nabídne, tedy automaticky získá náskok před konkurencí. Nadšenci do virtuální měny mají k dispozici mapy a přehledy míst, kde mohou bitcoiny zaplatit. Jméno na takovém seznamu obchodníka nic nestojí, zato dokáže přinést velké zisky!

Komentáře