Návody a rady, Online marketing, Stojí za pozornost

Remarketing – kdy a kde se používá?

Co je remarketing?

Remarketingem (nebo také retargetingem) se rozumí opakovaný marketing. Jde o způsob, jak účinně oslovit přímo ty uživatele, kteří už na vašem webu nebo e-shopu jednou (nebo vícekrát) byli či provedli nějakou akci. Od plošného marketingu se liší svým zacílením, míří totiž na konkrétní skupinu lidí. S remarketingovými reklamami se můžete nejčastěji setkal na Googlu, Seznamu, jejich partnerských webech a na sociálních sítích.

Jak remarketing funguje?

Nejdříve musíte vědět, kdo na vaši webovou stránku zavítal. Potřebujete tyto návštěvy změřit – nejčastěji třeba měřícím kódem Google Analytics. To, kdo konkrétně na vaše stránky přišel, kdy to bylo, jak dlouho tam strávil a další informace získáte pomocí souborů cookies. Ty se vždy při návštěvě uloží do počítače návštěvníka. Všichni návštěvníci se pak uloží do publika, na které bude remarketing cílit.

remarketingová reklama

Výhody remarketingu

Návratnost investic

Velkou výhodou remarketingu je to, že vás a váš web už uživatelé znají. Navštívili vaše stránky, prohlédli si nějaké produkty, možná i dokonce nakoupili. Kontakt s vámi pro ně není první, lépe se u vás orientují, ví o co jde a samozřejmě také lépe konzumují reklamu. Je u nich potenciál toho, že nakoupí (pošlou poptávku, udělají rezervaci…) znovu.

Stálé povědomí o značce

Remarketing také napomáhá tomu, že na vaši značku jen tak návštěvník nezapomene. Určitě to znáte, vybíráte si na internetu například nový mobilní telefon, reklamy na něj a podobné produkty pak na vás vyskakují téměř všude. Kolikrát už jste si vše rozmysleli, na reklamu opravdu klikli a skutečně nakoupili. To je kouzlo remarketingu. Myslete samozřejmě na uživatele a nastavte omezení frekvence zobrazení reklamy, aby se reklamy nestaly otravnými.

remarketingová reklama

Lehké nastavení a využití publik

Nastavení různých inzertních nástrojů je v dnešní době docela jednoduché a zvládne to téměř každý už na pár kliknutí. Jednoduše si můžete nastavit různá publika v Google Ads i Skliku, cílit můžete na všechny návštěvníky webu, návštěvníky, kteří si prohlédli konkrétní produkty nebo ty, kteří si svůj nákup rozmysleli při průchodu košíkem. Omezit tato publika můžete časově, vyloučit můžete i třeba ty, kteří již skutečně nakoupili. Kromě Ads a Skliku můžete publika vytvářet i v Google Analytics, kde se dá cílit na různé mikrokonverze a události (přečtení článku, stažení souboru atd.).

Snadné nasazení

Pro měření návštěvnosti webu je potřeba mít v kódu stránky vložený remarketingový kód (značku pro remarketing), který vám vygeneruje Sklik nebo Google Ads. Pokud používáte Google Analytics, pak můžete místo měřícího kódu z Ads použít ten z Analytics, u Skliku bohužel takto snadné propojení s Google Analytics nefunguje.

Kde remarketingové kódy najít?

V Skliku stačí v horní liště kliknout na Nástroje, vybrat Retargeting a zde Zobrazit retargetingový kód.

remarketingový kód sklik

V Google Ads musíte v horním menu vybrat Nástroje, pak v sekci Sdílená knihovna vybrat Správce publika. Zde pak Zdroje publik.

remarketingový kód google ads

Správné nasazení remarketingových skriptů na svém webu si můžete snadno zkontrolovat. Typickým identifikátorem správné implementace na web je, že se vytvořená publika plní uživateli. V Google Ads se také zobrazuje potvrzující hláška viz obrázek výše. V případě, že by bylo se zdrojem dat něco špatně Google hlásí chyby a nápovědu k řešení. Kromě kontroly v nástrojích pro inzerci si lze přítomnost kód ověřit přímo v kódu webové stránky nebo v módu pro ladění Google Tag Manageru, je-li nasazeno skrze tento nástroj. Pro rychlou kontrolu remarketingového skriptu a to i pro dynamický remarketing, kde je nutno používat parametry můžete použít rozšíření pro Google Chrome – Tag Assistant.

Kde se můžeme s remarketingovou reklamou setkat?

Remarketingovou reklamu můžete potkat na Googlu, Seznamu a jejich partnerských webech i na sociálních sítích. Zobrazuje se jak ve výsledcích vyhledávání, obsahové síti i na Facebook (přímo mezi příspěvky, na okraji…).

Kanály pro práci s remarketingem

Pro práci s remarketingem můžete využít několik kanálů. Pokud vytváříte klasické PPC kampaně, pak jistě znáte Google Ads a Sklik jako své boty. Populární jsou také RTB reklamy, tedy reklamy v obsahových sítích, které cílí na konkrétní uživatele – na jejich zájmy, práci, pohlaví i chování. A samozřejmě, remarketing najdete i na Facebooku. Mezi kanály je jedna velká odlišnost, a tou je velikost obsahové sítě, neboli webů, kde můžou inzertní systémy reklamu zobrazovat. Mimo to se budou kanály lišit také možnostmi prezentovaných formátů reklamy, dle kterých by měl být také vybírán kanál pro prezentaci.

Online-marketing Poski.com

Kdy se dá remarketing použít?

Příklady cílení

Cílit nemusíte vždy jen na všechny uživatele, kteří vaši stránku navštívili. Můžete vytvářet publika pro konkrétní kategorii produktů nebo i přímo produkty. Stejně tak můžete cílit i na podstránky vašeho webu, které mají potenciál získat konverze. A pokud u vás uživatel téměř dokončil nákup nebo jiný cíl, ale na poslední chvíli si to rozmyslel, směle na něj svou reklamu můžete namířit také.

Publikum můžete vytvořit i z těch uživatelů, kteří už na vašem e-shopu nakoupili. Pokud si třeba člověk u vás koupit nový notebook, můžete mu k němu nabídnout různé příslušenství. Existuje i dynamický remarketing, který vám zobrazí přímo ty produkty, které jste si na stránce prohlíželi. Pokud neprodáváte konkrétní produkty, nevadí, dynamický remarketing funguje i u služeb, používat jej mohou například realitní nebo cestovní kanceláře.

PPC reklama remarketing

Omezení remarketingu

Mezi největší omezení remarketingu patří to, že nelze cílit na malá publika. Vždy musíte počkat, než se vám dostatečně naplní remarketingový seznam. Tím je ale použití remarketingu komplikované třeba pro malé e-shopy nebo začínající podnikatele, kteří nemají na webových stránkách dost návštěv. Pro Sklik je nutné mít alespoň 30 cookies, pro Google Ads pak minimálně 100. Je možné, že vás omezí i formáty remarketingových reklam, ty jsou v dnešní době ale poměrně pestré a lze se jim snadno přizpůsobit.

 

Nejste si na poli remarketingu jistí? Kontaktujte nás a my vám rádi poradíme. Zkušený marketingový tým z Poski.com má za sebou stovky úspěšných kampaní. Těšte se na další články cílené na remarketing na Facebooku, Google Ads a Skliku s detailním postupem nastavení a příklady reklamy.

Komentáře