Návody a rady

Zbavte se SPAMu jednou pro vždy. Poradíme vám, jak na to.

Co je to spam?

Spam je označení pro nevyžádanou poštu. Každý kdo využívá emailové schránky se již určitě s podobnou správou setkal.

Existuje mnoho druhů nevyžádané pošty. Nejčastěji se jedná o téměř neškodné emaily. Například emaily v cizím jazyce, nabízející práci nebo finanční služby nebo emaily obsahující reklamu na různé druhy produktů. Pokud je možné je z odběru odhlásit, jedná se o newsletter, v tomto případě, by email neměl být označován za nevyžádanou poštu.

Ovšem často se vyskytují i emaily, kterých účelem je získat od uživatele přístupové údaje do emailu, do internetového bankovnictví a pod. Emailová adresa je častokrát podvržena, takže není možné na první pohled určit, že se jedná o spam. V těchto případech musí být uživatel velmi obezřetný. Pokud uživatel narazí na takový email a není si jist, je vhodné kontaktovat adresáta telefonicky, zda email skutečně zaslal.

spam
Jak se bránit proti spamu?

Ochrana proti spamům

Aktuálně na našich serverech využíváme centrální antispamový filtr. Centrální antispamový filtr je účinnější, než filtr lokální a zároveň se i rychleji učí.

Antispam vyhodnocuje desítky pravidel, na základě kterých rozhoduje, zda se jedná o nevyžádanou poštu. Je-li pochybnost, že může jít o korektní zprávu, tak email pouze označí jako SPAM, ale doručí. Pokud si je jist, že jde o spam, tak email automaticky zahodí. Jedním z pravidel, které vyhodnocuje je označení emailu za spam uživateli. 

Aby byl antispam co nejúčinnější doporučujeme uživatelům, aby si ve svém poštovním klientovi (pokud využívají protokol IMAP) nebo přímo ve webmailu vytvořili složku SPAM a do této složky přesouvali všechnu nevyžádanou poštu. Až se bude ve složce nacházet aspoň 100 vzorků, stačí nás kontaktovat a my antispamový filtr na základe těchto vzorků doučíme. Po doučení je možné naučené vzorky odstranit.

Další informace Jak bojovat se spamem. 

Email se vrací jako nedoručený

Důvodů proč se email vrátí jako nedoručený existuje mnoho. Konkrétní důvod bývá uveden v emailu, který se vrátí.

Příklady:

5.7.1 Service unavailable; Client host [X.X.X.X] blocked using b.barracudacentral.org (in reply to RCPT TO command) 

  • uvedená IP adresa [X.X.X.X]  se nachází na blacklistu, z uvedené IP adresy nejspíše došlo k rozesílání nevyžádané pošty a proto byla zařazena na blacklist. Pokud si emaily nespravujete sami, kontaktujte svého poskytovate poštovních služeb.

<aestsun-liu@163.com>: host 163mx03.mxmail.netease.com[220.181.14.161] said: 550 User not found: aestsun-liu@163.com (in reply to RCPT TO command)

  • příjemce správy neexistuje, zkontrolujte adresu příjemce zda neobsahuje překlepy

550 5.7.1 Sender Policy Framework

  • značí problém s nastavením SPF, pro detailnější prověření se obraťte na svého poskytovatele poštovních služeb

5.0.0 smtp; 550 5.7.1 Blocked by SpamAssassin

  • spamfiltr z nějakého důvodu brání doručení emailu. Email, který se snažíte odeslat jeví známky nevyžádané pošty (neobsahuje předmět, obsahuje url adresu odkazující na stránku se škodlivým softwarem, obsahuje nevhodná slovní spojení vyskytující se často v nevyžádané poště, obsahuje spustitelnou přílohu nebo přílohu obsahující škodlivý software, …) nebo má příjemce emailu nastavený příliš citlivý antispamový filtr.

Pokud si nevíte rady, zašlete nám email, který se Vám vrátil společně s hlavičkou emailu na naši technickou podporu. Co je to hlavička emailu a jak jí přeposlat si můžete přečíst na našem blogu.

Závěrem

95% příchozích emailů tvoří jednoznačný spam, který je zachycen antispamovým filtrem, Neexistuje dokonalá ochrana proti doručovaní spamu, i když by se zdálo, že stačí nastavit přísnější antispamové filtry a problém by byl vyřešen. Ve skutečnosti by to způsobilo nedoručování očekávaných emailů. Zároveň jak se vyvíjí antispamové filtry, vyvíjí se i roboti, který spamy rozesílají.

Důležitou součástí ochrany proti spamu je i aktuální antivirový software na zařízení uživatele. Pokud zařízení není chráněno, může se stát, že dojde k napadení emailové schránky uživatele a rozesílání nevyžádané pošty z jeho schránky. Jako důsledek může být schránka uživatele zablokována pro odesílaní emailů. I po odblokování může být schránka označována jako méně důvěryhodná – emaily budou častěji označovány jako SPAM.

Dávali jste při čtení pozor? Tak vám jistě neunikla informace, kolik procent příchozích emailů tvoří jednoznačný spam, který zachycen antispamovým filtrem.

Dejte like naší stránce na Facebooku a odpovězte správně do komentářů pod příspěvkem na FB. Prvních 5 nejrychlejších z vás dostane dárek – náš Poski deštník. S námi už na vás spamy pršet nebudou. 🙂

 

 

 

Komentáře