Návody a rady, Stojí za pozornost

Uživatelé systému Clevero se EET bát nemusí

Od 1. března 2017 se povinnost tzv. elektronické evidence tržeb (EET) začne vztahovat i na velkoobchodníky a maloobchodníky. A zařadí se k nim nakonec i e-shopy, přestože to tak ještě ke konci roku 2016 nevypadalo.

Jaké povinnosti z EET internetovým prodejcům plynou? A jaké změny čekají klienty Poski.com, kteří využívají naše systémy Clevero a PoskiQ?

Už teď vás můžeme ujistit – díky nově připravenému modulu proběhne adaptace vašeho e-shopu na EET rychle a bez komplikací.

EET modul od Poski.com

Co je to EET a koho se týká

Zkratkou EET označujeme elektronickou komunikaci mezi prodejcem a finanční správou, kdy obchodník zasílá datovou zprávu o každé provedené transakci příslušnému finančnímu úřadu, čímž dojde k její okamžité evidenci. Prodejce následně obdrží unikátní číslo jako doklad transakce. Pro komunikaci lze využít osobní počítač, tablet, chytrý mobil nebo speciální elektronickou pokladnu.

EET od prosince 2016 podléhají ubytovací a pohostinská zařízení. Podle aktuálního harmonogramu se k nim od 1. března 2017 připojí podnikatelé spadající do segmentu Maloobchody a velkoobchody – CZ-NACE skupina 45, 46 a 47, kam náleží též internetoví prodejci.

Evidence tržeb se bude vztahovat nejen na platby u obchodníka (terminál), ale rovněž na platby kartou přes internet či nákup v hotovosti v kamenné prodejně e-shopu.

V kterých případech mají e-shopy povinnost EET

Povinnost elektronického hlášení mají internetové obchody tehdy, pokud využívají některé z níže uvedených způsobů úhrady zboží:

  • platební kartou (cca 70 % zákazníků),
  • platba při převzetí zboží (cca 10 % zákazníků),
  • platba dobírkou v případě, že kurýrní služba provozovateli e-shopu peníze za dobírky hradí hotově.

” Povinnost EET se nevztahuje na platby převodem, inkasem a složenkou.”

Jakým způsobem bude evidence fungovat

I přes poněkud problematickou přípravu a zavádění EET v Česku mohou zůstat klienti využívající systémy Clevero a PoskiQ v klidu. Naši programátoři již dokončili speciální modul pro odesílání hlášení o platbách v rámci EET. Modul je možné implementovat do všech našich e-shopům, stačí jen kontaktovat naše obchodníky.

Klientům Clevero tak v administraci přibude speciální modul, jenž bude evidovat historii hlášení a po každé uskutečněné objednávce odešle hlášení o výši odečteného DPH. Vygenerovaná účtenka se automaticky odešle e-mailem zákazníkovi.

Důležité! Údaje pro hlášení EET budou vycházet z těch cen, základů DPH a slev, které jsou implementovány v systému Clevero/PoskiQ.

 

V případě, že operujete se specifickými slevami, základy DPH a účetními anomáliemi, bude nutné realizovat speciální úpravu modulu, a to nad jeho cenu.

Jaké úkoly čekají na majitele e-shopů

Bez určitých povinností na straně klientů se bohužel zavedení EET neobejde. Ty ale nebudou zdaleka tak citelné ani náročné, jak se mnozí obávají.

V prvé řadě bude třeba zažádat si na příslušném finančním úřadě o autentifikační údaje nutné pro připojení a nastavení modulu a pro odesílání hlášení. Tyto údaje lze získat buďto elektronicky, skrze Daňový portál, anebo osobně na finančním úřadě.

Důležité! Uživatelé systému Clevero/PoskiQ, kteří kombinují procentuální a absolutní slevy (tj. slevy v procentech a v korunách) či nestandardně pracují s DPH v účetnictví, nám budou muset tyto skutečnosti oznámit a podrobně specifikovat.

 

Elektronická hlášení totiž musí přesně korespondovat s účetními údaji – v jiném případě by se jednalo o přestupek proti legislativě ČR.

Máte zájem o implementaci EET modulu? Potom kontaktujte naše obchodníky a objednejte si EET modul, než nastane od 1. března 2017 platnost zákona o EET. 

Volejte naše obchodníky.
Pavel Žůrek, 739 300 830, Vladimír Vaněk, 775 383 161

Komentáře