Zatímco dříve byla takzvaná e-commerce velkou neznámou pro podstatnou část české populace, dnes je situace zcela jiná. Češi si totiž v několika posledních letech nakupování na internetu zcela oblíbili, jak ukazují nedávné průzkumy – navíc objem obchodů uzavřených přes internet strmě roste i nadále. Český statistický úřad uvádí, že podíl Čechů, kteří alespoň jednou na internetu během roku nakoupí, se blíží hranici 50 %, přesně je to asi 46 procent.
Doby, kdy jste se báli, zda vám prostřednictvím internetu zboží opravdu dojde, jsou už dávno pryč, dnes se stává standardem dokonce doručení do druhého dne.
Nejvíce na internetu nakupují Angličané (81 %) a následně Dánové (79 %). Nejméně naopak Rumuni, kde online nakupuje asi jen 10 % populace. Pokud vás zajímá, jak podle statistiky vypadá typický Čech, který využívá nakupování v e-shopech, pak si ho můžete představit jako vysokoškolsky vzdělaného muže ve věku od 25 do 34 let, který si nejraději nechává zboží zaslat na dobírku a nakupuje zejména oblečení a jiné módní doplňky, na druhou stranu utratí i poměrně slušnou sumu za vstupenky na kulturní a sportovní akce. Při online nakupování za rok utratí zhruba
11 200–56 000 Kč.
Ve kterých zemích nejvíce nakupujeme online?
Podle průzkumů společnosti Visa nakupují Češi nejvíce na britských e-shopech, právě do Velké Británie míří nejvíce zahraničních plateb za nakupované zboží – více než 30 procent. Následně připadá 7 % obchodníkům v Irsku a 5 % v Německu. Právě tak malý objem zahraničních nákupů v Německu je poměrně překvapující. Asi 36 % zůstává věrných domácím e-shopům.
U nás nejvíce utrácí Slováci a Poláci
Česko je naopak atraktivní pro zákazníky ze Slovenska a Polska, ti tvoří podstatnou část e-commerce, tedy nakupování na internetu, konkrétně v České republice. Nejčastěji nakupují elektroniku nebo stejně jako Češi oblečení. V porovnání však více roste objem transakcí než částka, kterou zákazníci při online nakupování utratí – to je dáno také velkým boomem nakupování digitálního obsahu, například mobilních aplikací, které se pohybují v řádech desítek korun, případně pak časopisů a podobně.
Sociální sítě a event manažerka
Kača se umí nadchnou pro každý projekt, nezkazí žádnou srandu a v týmu je považována za největšího tahouna. Organizuje teambuildingy i externí eventy, a že ji to jde. Kačku můžete potkat na nejrůznějších e-commerce akcích.