Informace pro klienty, Řešení pro realitní kanceláře

Vyplatí se realitním makléřům specializace pouze na pronájmy?

Položili jsme si zajímavou otázku, zda se realitním makléřům vyplatí, aby se specializovali. A pokud ano, může se vyplatit specializace pouze na pronájmy nemovitostí? Pronájem je mezi makléři často považován za „zbytečnou práci“, přednost dávají raději prodeji, protože ten přináší větší provizi.
Zatímco za zprostředkováním pronájmu se pohybuje provize v Praze okolo 15 000 Kč, za prodej to může být až 143 000 Kč.

Praha se svou cenou nemovitostí vymyká celorepublikovému průměru, tedy i cenami provizí. Ty mohou běžně dosahovat až dvounásobku oproti jiným regionům.

realitní makléř

Aktuální situace na trhu pronájmu nahrává

Situace na trhu nemovitostí je v současnosti velmi specifická. Může za to především změna pravidel hypotečního financování nemovitostí, které mělo zamezit dalšímu nekontrolovatelnému růstu cen.
Ve výsledku to spíše ještě více znemožní většině populace získat vlastní bydlení. Cena nemovitostí je aktuálně pro většinu obyvatel neúnosná. Zároveň se dá předpokládat, že poroste i do budoucna.

Ceny pronájmů vzrostly až o 7 %, zároveň i nadále porostou, zvláště teď v době ekonomické prosperity a dobrého hospodářského vývoje.

Realitní software

Jak může makléř na současné situaci vydělat?

Se stoupající cenou pronájmů roste samozřejmě i výše provize, která za zprostředkování připadne makléři. Předpokládá se také, že obchod s pronájmem nemovitostí bude stoupat, protože při současném vývoji se pronájem stane jedinou možností bydlení pro velkou část populace. Posunujeme se tak směrem k Západu. Například v Německu nebo Rakousku bydlí okolo 40 % populace v  pronajatém bydlení.
U nás je to pouze 21 %.

Z hlediska pronájmu jsou nejžádanější byty 1+kk a 2+kk, představují tak i zajímavou možnost investice v centrech měst.

Další z věcí, ze které mohou těžit realitní makléři specializující se pouze na pronájem nemovitostí, je krátkodobý pronájem, který je daleko více výnosný než dlouhodobý. Zájem mají převážně turisté v centru velkých měst, zejména v Praze. Pronajímají si tak byty například na týden jako apartmány. Běžně se v Praze vyšplhá cena za týdenní pronájem i na 10 000 Kč. Krátkodobé pronájmy jsou tak další možností, na kterou se mohou realitní makléři zaměřit.

Pronájmy tak představují větší počet provizí, které může makléř za měsíc obdržet. To je zajímavou alternativou. Další věcí je, že sjednat pronájem je často daleko rychlejší než v případě prodeje. Makléř si také může vybudovat klientelu a pravidelně s majiteli bytů spolupracovat a shánět nájemníky – lidé žijící v podnájmu se navíc rychle mění. To všechno může hrát do karet specializaci.

Na druhou stranu, aby makléř v Praze dosáhl při pronájmech jedné provize za prodej nemovitosti, musel by zprostředkovat téměř 10 pronájmů za měsíc. Je tak otázkou, která z těchto cest je výhodnější.

Jaký byste měli při zprostředkování pronájmů poskytovat servis

Nabízený klientský servis vás může často odlišit od konkurence a být výrazným aspektem při rozhodování klientů. Určitě byste měli své klienty provést celým procesem, a to nejlépe tak, aby byl obchod pro obě strany rychlý a efektivní. Klientský servis by se neměl nijak výrazně lišit od toho, který poskytujete při plnohodnotném prodeji nemovitostí.

  • individuální přístup, být klientům vždy nablízku po čas obchodu
  • zařídit právní servis, ošetřit smlouvy, nabídnout úschovu peněz
  • vypracovat předávací protokol, a to i pro zpětné předání nemovitosti
  • být schopni poskytnout pomoc při přepisu měřidel energií
  • vždy ochotně nabídnout odbornou pomoc a bezplatné konzultace

Jakou si říct provizi za poskytnutí takových služeb? Většina makléřů se shoduje na tom, že adekvátní odměna je výše jednoho, maximálně dvou nájmů. Pro větší představu můžete nahlédnout do tabulky aktuální výše provizí za pronájem nemovitostí, která vyplývá z realitního softwaru pro realitní kanceláře a samotné makléře Poski REAL.

Kraj Průměrná výše provize
Hlavní město Praha 15 539 Kč
Plzeňský kraj 11 268 Kč
Královéhradecký kraj 10 357 Kč
Jihomoravský kraj 9 687 Kč
Středočeský kraj 9 281 Kč
Moravskoslezský kraj 7 978 Kč
Jihočeský kraj 7 750 Kč
Liberecký kraj 7 663 Kč
Olomoucký kraj 7 549 Kč
Kraj Vysočina 7 439 Kč
Karlovarský kraj 7 312 Kč
Pardubický kraj  7 030 Kč
Ústecký kraj 6 616 Kč
Zlínský kraj 5 240 Kč

Výše průměrné pozice za pronájem (zdroj: Poski REAL)

Komentáře