Informace pro klienty, Návody a rady, Online marketing, Řešení pro e-shopy, Stojí za pozornost

Webové trendy 2018

Jaké moderní webové trendy nás čekají v roce 2018? Které elementy by na webu neměly chybět a jaký typ animací bude v kurzu příští rok? Udělali jsme si menší průzkum a sepsali pro vás do článku přehled hlavních trendů pro rok 2018! Jaké tedy budou webové trendy roku 2018?

webove trendy

 

Bottom and top sticky elements

Elementy, které jsou nejdůležitější pro pohodlný pohyb po stránkách zůstávají bez mizení na horní nebo spodní části obrazovky, mění jen svou velikost nebo průhlednost. Máme je však kdykoliv po ruce, a tak je pro nás a naše návštěvníky procházení stránek pohodlnější a jednoduché.  

Nekonečné rolování 

Díky chytrým telefonům, ale i kolečku na myši, se stalo v podstatě automatickým pohybem. Obsah se tedy „prodlužuje“ a pravidelně nebo nahodile střídající se text s obrázky působí, jakoby stránka nikdy nekončila a já mohl scrollovat donekonečna. Dlouhý obsah na vašich webových stránkách nevadí, ba naopak můžete vytvořit poutavý a obsáhlý popis vašich služeb nebo produktů. Vyvarujte se však duplicitním textům nebo textům souvislým – bez obrázků nebo předělů. 

Autentické fotky

Dobrá fotka pořád zůstává silným nástrojem, stejně tak jako u obsahu, tak i u marketingu. Vítězí však autentičnost. Zapomeňme na fotobanky a nic neříkající ilustrační fotografie, naše publikum nám to musí věřit. Vsaďme na originální koncept nebo využijme fotky přímo od našich klientů. Ti se budou cítit jako součást brandu a my tím získáme jedinečný a atraktivní obsah, který baví. 

Gradienty a výběr barev

webove trendy

Zjednodušování se projevuje i ve výběru barev, čím méně položek na webu najdeme, tím více vynikne barva samotná, její výběr se tedy nevyplácí podceňovat. Pomáhá vytvářet atmosféru a podporuje celý dojem identity značky. Co je ale horkou „novinkou“ jsou gradienty. Není to tak dávno, co se od jejich použití v rámci zjednodušování ustupovalo, hlavně co se týče brandingu. Nyní jsou ale zpět a zabírají daleko více prostoru než kdy předtím, u nejednoho webu se teď objevují gradienty přes celé pozadí. Společnost Instagram se nejprve rozhodla změnit firemní obrazy a loga. Změnili plné barvy na vícebarevné přechody. Loga, tlačítka a další prvky mají nový styl. Toto je trend z roku 2017 a je předpoklad, že bude i nadále používán v roce 2018. Je důležité správně promíchat barvy, aby se zabránilo zářivým barvám.

 

Netradiční menu

I tady vede minimalismus, mizí tlačítka a na hlavní stránce zůstává jen to nejnutnější. Kromě tradičně umístěného menu v horní liště, se čím dál více využívají netradičně řešená menu. Výrazné, přes celou stránku, kdy se menu stává hlavním grafickým prvkem a nebo je v nezvyklé poloze – na stranách, dole, rozházené po celé stránce. Oblíbené také začíná být řešení v podobě ikonky, kdy se po kliknutí rozvine menu na celou obrazovku, tak jak to známe z mobilních telefonů.

Tučný, expresivní typografický design

Chceme-li jít s minimalistickými styly roku 2018, bude typografie jako konstrukční prvek. Již nyní vidíme barevná, hravá a umělecká písma, která nahrazují obrazy. Zvláště pro mobilní zařízení to má velký smysl. Na rozdíl od obrázků, které zvyšují náročnost načítání stránek, nemá velikost typografie na výkon téměř žádný vliv. Odstraněním obrázků a spoléhání se na expresivní typografii vytváří čistší linky s více negativním prostorem (prostor, který odvádí uživatele od konverze) – takže loga a tlačítka “call to action” tlačítka více vystupují na stránce.

 

Cinemagraphy

Video trendy převezmou trendy tzv. cinemagraphy – kombinace animace a obrázků. Výhodou je rychlost načítání na stránkách oproti velkým videím. Tyto rychlé úryvky vytvářejí dynamický obraz.

Výkonnost a mobilní funkce jsou opět klíčové, prvky se budou využívat k upozornění na kritické body na stránce. Například můžeme vytvořit produkt o 360 stupních. Animace můžeme následně naprogramovat tak, aby se spouštěly ve chvíli, kdy se stránka posune na jejich úroveň – tím můžeme upoutat pozornost návštěvníka a zvýšit tím pravděpodobnost konverze. 

 

Smysluplné posunutí spuštěných animací

Posunované spouštěcí animace nejsou nové, avšak v roce 2018 se budou používat jinak. Stejně jako u cinemagraphů, již vytváříme animaci jednoduše pro vzbuzení zájmu návštěvníka na stránkách. Tyto animace budou strategické a minimalistické, určené pro zvýšení angažovanosti a konverzí. Animace přitahuje uživatele k rolování, procházení stránky dolů do konverzního bodu a zároveň vzdělávání o produktu. Tyto moderní druhy animací dělají stránky čisté. Namísto shluku menu a tlačítek a textů je web živý.

 

Zdroje, ze kterých jsme čerpali: 

http://www.monsieurcaillou.com/#!/projects/maje

11 Web Design Trends for 2018

7 Web Design Trends 2018

Top 10 Web Design Trends for 2018

Komentáře