Online marketing

Zbožové srovnávače – o čem jsou a jak na ně?

Pouze 4 % lidí v Česku, kteří nakupují na internetu, nevyužívají srovnávače zboží. To z těchto srovnávačů dělá opravdu velmi dobrý marketingový nástroj, který může mnoha e-shopům pomoci zvednout jejich prodeje. Mezi nejnavštěvovanější srovnávače patří u nás jednoznačně Heureka.cz a Zboží.cz, zdaleka to ale nejsou jediné srovnávače, které vám mohou přivést nové zákazníky. Náš marketingový tým o srovnávače klientů pečuje denně, proto jsme si připravili krátké shrnutí, které vám naši práci přiblíží.

Jaké srovnávače vybrat?

Existují i specializované porovnávače, které se zaměřují pouze na konkrétní kategorie zboží. Ukázkovým příkladem takového srovnávače je například módní Glami.cz nebo vyhledávač nábytku FAVI.cz. Důležité je vybrat si srovnávače vhodné pro typy produktů, které prodáváte. Srovnávače nejsou vhodné v případě, že jsou vaše produkty originální. Pokud třeba ručně vyrábíte dřevěné hračky, nikdo vás pravděpodobně nebude vyhledávat. Hlavně ale nebudete mít s kým porovnat ceny a nebude vám založena produktová karta.

Zbožové srovnávače a jak na ně

Jak na srovnávače?

Samotná registrace a nastavení e-shopu je poměrně jednoduchá věc. V administračním rozhraní jednotlivých srovnávačů si založíte vlastní profil, vyplníte všechny potřebné údaje a nahrajete logo. V další fázi přichází na řadu nahrání tzv. XML feedu, což je dynamicky generovaný seznam produktů, které chcete přes srovnávač prodávat. Některé eshopy, jako třeba naše Clevero, jsou schopné jej vygenerovat přímo v administraci a bez zásahu programátora. Když máte produkty nahrané, je třeba dobít kredit a nastavit cenu, kterou budete platit za prokliky na váš e-shop. Jakmile máte základní nastavení hotovo, začnete se zobrazovat ve vyhledávání produktů.

Například Heureka.cz řadí e-shopy na základě několika kritérii:

  • Dostupnost zboží
  • Nastavená cena za proklik
  • Hodnocení e-shopu
  • Cena produktu

Správně nastavený XML feed – základ úspěchu

Aby mohly zbožové srovnávače vytvořit přehled porovnání jednotlivých produktů, potřebují od -shopů správné informace. Obecně lze říct, že nejdůležitější pro úspěšné spárování produktů jsou správně vyplněné názvy a dobře vyplněný CATEGORYTEXT dle stromu kategorií. Pozor ovšem na to, že každý srovnávač má strom kategorii jiný. Je tedy vždy potřeba vytvořit pro každý srovnávač vlastní XML feed. Další důležité faktory pro párování jsou cena produktu, obrázek (musí být bez vodoznaku), doprava, dostupnost, popis zboží atd. Správně vyladěný feed je jednoduše základ úspěchu.

Online-marketing Poski.com

Konkurenční boj

Není výjimkou, že jeden produkt prodává i přes 50 e-shopů, které se mezi sebou perou o místo v popředí. Co tedy s tím? Bojovat cenou a prodávat produkty s nízkou marží nemusí být v dnešní době automaticky zárukou závratného počtu objednávek. Stále častěji se totiž lidé dívají i na důvěryhodnost e-shopu a jeho hodnocení od lidí, kteří už nakoupili. Důležité je poskytovat svým zákazníkům pravdivé informace ohledně ceny, dodací doby a ceny za dopravu. Zjednodušeně se dá říct, že v TOP 5 nabídkách je nejvyšší proklikovost (cca 70%), takže je více než dobré umístit se v první pětce. Na přední pozice je možné se dostat, kromě nízké ceny, také pomocí PPC systému. Tři bidované pozice se zobrazují ve výsledcích vyhledávání ještě před samotným řazením dle ceny (Heuréka tomu říká „Vybíráme pro vás kvalitní obchody“) a u Zboží.cz je možné se doklikat k nejlevnějším produktům až ve filtru.

 

Pokud potřebujete poradit, či pomoct s nastavením zbožových srovnávačů, neváhejte se na nás obrátit. Napište nám na marketing@poski.com a my vám rádi pomůžeme.

Komentáře