Řešení pro realitní kanceláře

Topování inzerátu: skutečně se vyplatí, nebo je výsledek zanedbatelný?

Prodat nemovitost se může v dnešní době zdát snadné. Takovou představu mají především lidé, kteří se rozhodnou prodat svůj dům „na vlastní pěst“. Postupem času však zjistí, že to až tak jednoduché není a většinou nakonec stejně využijí služeb realitních makléřů. Představa je často taková, že stačí zadat inzerát na realitní servery a svou nemovitost ihned prodáte, nicméně realita bývá velmi rozlišná.

Black Reality

Vyzkoušejte realitní inzertní server Black Reality. Po registraci jednoduše vložíte neomezeně inzerátů zdarma a získáte mnoho dalších benefitů.

Už v minulém článku Kdy má inzerce největší dopad, a jak úspěšně inzerovat nemovitost?” jsme si ukázali, jak problematické je nemovitost inzerovat. Také především, kdy má inzerce největší efekt, tedy největší šanci oslovit co nejvíce potenciálních kupců. Zároveň se v tomto článku dozvíte ty nejdůležitější náležitosti každého inzerátu. Na článek pozvolna navážeme a rozebereme si ještě více problematiku topování inzerátů.

Standardně se inzeráty řadí chronologicky, ale můžete to změnit

Na většině realitních serverů se standardně inzeráty řadí chronologicky, rozhodující je tak čas vložení, řadí se od nejnovějšího po nejstarší. Časem se stane, že právě váš inzerát se dostane do pozadí a nebude tak dobře viditelný. Je samozřejmé, že pokud inzerát nemají potenciální kupci na očích, potom je na něj minimální odezva a rapidně se snižuje šance, že svou nemovitost skutečně prodáte. Ne nadarmo se uvádí, že největší šanci získat kupce, máte během prvního týdne od vložení inzerátu. Má to několik důvodů.

  • inzerát je nový a přitažlivý
  • je všem na očích, zobrazuje se na prvních příčkách
  • novou nabídku si prohlédne daleko více uživatelů
  • se stářím inzerátu klesá jeho důvěryhodnost

Realitní software

S topováním dostanete svůj inzerát na viditelné pozice

Dobrou zprávou je, že na většině realitních serverů můžete svůj inzerát posouvat na lepší příčky ve vyhledávání. Zobrazuje se tak více lidem a tím zvyšujete šanci, že nemovitost skutečně prodáte. Mohlo by se zdát, že díky topování bude váš inzerát stále atraktivní a prodat nemovitost nebude žádný problém. Jenže tak snadné to není. Topování totiž není všemocné, dokonce by se dalo polemizovat o tom, jak moc je efektivní, zda se vůbec vyplatí.

Jaká je skutečná efektivita topování?

O tom, zda je topování skutečně efektivní, nám pomůže rozhodnout příklad z praxe. Nabízeli jsme poměrně lukrativní byt 2+kk o rozloze 39 m2 v Praze 4. Druhý až třetí den po vložení, kdy je síla inzerce největší, si nabídku prohlédlo téměř 120 lidí, bylo to celkové maximum. Následně během prvních dvou dnů klesl počet zobrazení na 40 a během dalších 2 dnů na 20, což bylo průměrné zobrazení inzerátu během dalších několika desítek dnů.

K vyššímu počtu zobrazení však topování příliš nepomohlo. Celkově jsme inzerát topovali 7×. Výsledkem vždy bylo určité zvýšení jeho zobrazení, ale pouze v řádu několika málo desítek zobrazení. Průměrně byl počet zhlédnutí vyšší o 20 až 40, nicméně na úroveň zhlédnutí po vložení inzerátu se nám dostat nepodařilo – a to ani v jednom z našich inzerátů.

Topování

Závěr: topování se vyplatí, ale…

Topování skutečně funguje, vždy zvýší počet zhlédnutí vašeho inzerátu, i když velmi záleží právě na úhlu pohledu. Potenciální klienty můžeme brát jako čísla, nebo skutečné lidi. Z hlediska obyčejných čísel je nepatrné zvýšení zobrazení nezajímavé. Na druhou stranu, když se na situaci podíváte z jiného pohledu a připustíte si, že váš inzerát uvidí průměrně o 20 až 30 skutečných lidí více, není to vůbec zanedbatelné.

Víte, že můžete mít všechny inzeráty přehledně na jednom místě? Včetně detailních statistik a dalších služeb pro větší efektivitu prodeje. Podívejte se na naše řešení Poski REAL a zjistěte víc.

Při ceně topování, která se pohybuje v řádu desítek korun, můžeme říci, že tato služba není vůbec k zahození a rozhodně se vyplatí ji vyzkoušet. My jsme například za 6 topnutí zaplatili pouze 50 Kč. Celkem jsme tak za pouhých 50 Kč získali asi 200 zobrazení navíc. Můžete tak posoudit sami, zda se vám topování vyplatí, momentálně ho však většina realitních makléřů ho aktivně využívá.

Komentáře